Odwiedza nas 38 gości oraz 0 użytkowników.

Serwis informacyjny PTTK Nr 43 - 30 marca 2016 roku. Informacje o najnowszych wydarzeniach

Serwis Informacyjny PTTK nr 43
PTTK

Serwis informacyjny
Polskiego Towarzystwa
Turystyczno-Krajoznawczego

30 marca 2016 roku. Informacje o najnowszych wydarzeniach.

Wędruj z nami ojczystymi szlakami

W roku 2016 przypada 110 rocznica powstania zorganizowanego krajoznawstwa polskiego, stąd inicjatywa Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego realizacji ogólnopolskiej akcji Wędruj z nami ojczystymi szlakami, która swoim zasięgiem obejmie teren całego kraju, od małych miejscowości przez miasteczka po duże miasta i przyczyni się do aktywizacji turystycznej dzieci i młodzieży, rodzin i ludzi starszych. Akcja adresowana jest do środowisk, które:

- w okresie od kwietnia do października 2016 roku zorganizują co najmniej 2 imprezy turystyczne (rajdy, zloty, wycieczki, wieczory krajoznawcze, konkursy, wystawy, sesje i inn.), których tematem przewodnim będzie poznawanie walorów krajoznawczych własnego regionu, a w szczególności zdobywania regionalnych odznak krajoznawczych i Odznaki Krajoznawczej PTTK.

- prześlą kartę zgłoszenia (do pobrania ze strony www.tlp.pttk.pl) na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., do dnia 30.06.2016 r.

Dla pierwszych 100 środowisk zgłoszonych do akcji przewidujemy materiały krajoznawcze m.in. poradniki wydawane przez PTTK, książeczki Odznaki Krajoznawczej PTTK i Młodzieżowej Odznaki Krajoznawczej PTTK, drobne nagrody na nagrody w konkursach m.in. puzzle „Mapa Polski dla wędrowców”, gra memo „Razem na szlaku” i in.

Ogólnopolski konkurs Turystyczna Rodzinka

Ogólnopolski Konkurs „Turystyczna Rodzinka” realizowany jest od 2011 roku w ramach promocji turystyki rodzinnej.    

Regulamin

Karty zgłoszenia oraz zasady udziału w Konkursie są dostępne  

http://www.rodzina.pttk.pl/pliki/konkursy2016/rodzinka/Konkurs_Turystyczna_rodzinka_2016_regulamin.pdf

Z aparatem w plecaku

Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi oraz Komisja Historii i Tradycji ZG PTTK zapraszają na otwarcie wystawy „Z aparatem w plecaku”, pierwsza dekada działalności Adama Czarnowskiego. Wernisaż odbędzie się 9 kwietnia 2016 roku o godz.12.00 w siedzibie CFK PTTK w Łodzi, przy ul. Wigury 12 a. http://pttk.pl/zycie/imprezy/wystawa_CFK_2016_04_09.pdf

Konkurs na pracę dyplomową z zakresu krajoznawstwa

W ramach Roku Krajoznawstwo Polskiego ogłoszono Konkursu Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego na najlepszą pracę licencjacką lub magisterską z zakresu krajoznawstwa.

Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania

http://www.kkraj.pttk.pl/110lat/konprdypl-reg.pdf

Dni Lawinowo Skiturowe

Wielkimi krokami zbliżamy się do naszej  imprezy.

W dniach 9-10 kwietnia 2016 r., tradycyjnie już w Dolinie Pięciu Stawów Polskich,  odbędą się  Dni Lawinowo Skiturowe.

Tak jak w latach ubiegłych, liczymy na liczny udział zainteresowanych.

Podczas dwóch dni, na chętnych czekać będą: stacje szkoleniowe, testy sprzętu, spotkania, wykłady, symulowane akcje lawinowe.

Nie zabraknie, konkursów, nagród, poczęstunków no i niezapomnianej atmosfery!

Udział w Dniach jest jak zawsze darmowy.

W to coroczne święto nie może zabraknąć żadnego miłośnika gór. 

www.dnilawinowe.pl

Eurorando 2016 w Szwecji

Eurorando 2016 odbędzie się w Skanii na południu Szwecji w terminie 10-17 września br.

Na Eurorando 2016 można zapisać się i przyjechać grupą lub indywidualnie. Wymagane przez organizatorów jest wybranie wycieczek na każdy dzień oraz uiszczenie opłaty rejestracyjnej w wysokości 200 SEK (około 20 euro). Organizatorzy oferują swoją pomoc w rezerwacji zakwaterowania, transportu, przewodników wycieczek, pracowników obsługi, tłumaczy i itp.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Ze szczegółowymi informacjami można zapoznać się na stronie internetowej Eurorando 2016 www.eurorando2016.com

Górska Odznaka Turystyczna „W góry" – dla dzieci 

Miło nam poinformować rodziny wędrujące po górach z dziećmi, że z początkiem roku 2016 została wprowadzona nowa odznak w systemie GOT PTTK - odznaka Górska Odznaka Turystyczna  PTTK „W góry” posiadająca trzy stopnie brązowy, srebrny i złoty.

Odznaka ta ma na celu zachęcać najmłodszych turystów ( w wieku 5-  lat) do uprawiania turystyki górskiej, poznawania polskich gór, a następnie do zdobywania dalszych rodzajów i stopni GOT PTTK.

http://ktg.pttk.pl/index.php?mod=news&act=showfull&id=1450558284

Zorientuj się krajoznawczo

Turystyczno-Rekreacyjna Impreza na Orientację (TRInO) to imprezy z mapą i/lub kompasem, których głównym celem jest turystyczne i rekreacyjne spędzanie czasu na poznawaniu w interesujący sposób różnorodnych walorów krajoznawczych miast i miasteczek, ale także i parków krajobrazowych czy narodowych. Znajdź trasę obok siebie, przejdź/przejedź/przepłyń ją i poznaj okolice, a potem… potem sam stwórz własną Szczegóły http://trino.pttk.pl

Spotkanie z piosenką i górami

Spotkanie rozpocznie się 16 kwietnia 2016 r. w Schronisku PTTK na Hali Ornak o godzinie 18:00. Zagrają: Zespół „Browar Żywiec” i „Byle do góry & Laborare”. Więcej informacji pod telefonem 18 20 705 20 lub 695 530 813.http://www.rodzina.pttk.pl/node/471

Szwajcarkowe Granie

Gościem kolejnego Szwajcarkowego Grania będzie Marzena Nowakowska - bydgoski bard w spódnicy. Usłyszymy poetyckie opowieści o życiu, spotkaniach, wiośnie i jesieni, o oczekiwaniu i nadziei. Poza autorskimi utworami w repertuarze znajdują się także ponadczasowe piosenki do tekstów m.in. Agnieszki Osieckiej, Aleksandry Bacińskiej, Tadeusza Śliwiaka. Zróżnicowany dobór utworów zapewnia spotkanie z piosenką autorską, daje szansę na chwilę zadumy i wspólny śpiew :). Wstęp wolny!

Tradycyjnie po koncercie zapraszamy na wspólne muzykowanie do białego rana.
Informacje o noclegach w schronisku „Szwajcarka” pod nr. telefonu 781 482 993, 
23 kwietnia godz. 19.00 ZAPRASZAMY :-)

http://www.schronisko-szwajcarka.pl

Zlot przyrodników w Przedborzu

 Komisja Ochrony Przyrody ZG PTTK oraz oddział PTTK w Żarnowie zapraszają na

VI OGÓLNOPOLSKI ZLOT TURYSTÓW PRZYRODNIKÓW „PRZEDBÓRZ 2016”, który odbędzie się w dniach 6-8 maja 2016 r.

http://www.pttk.pl/imprezy_pttk/txt_imp/00/05/80-11.pdf

Już w maju  zlot Młodzieży Wiejskiej

W 2016 roku planowane są dwa ogólnopolskie zloty współorganizowane przez Komisję Środowiskową: XII Ogólnopolski Zlot Młodzieży Wiejskiej PTTK organizowany w dniach 20-22 maja przez Oddział PTTK „Beskid” z Nowego Sączahttp://www.pttk.pl/pttk/komisje/index.php?co=k_s

Kluby  Górskie PTTK spotkają się w Bieszczadach

Zapraszamy do wzięcia udziału w XXXIII Ogólnopolskim Zlocie Klubów Górskich „Ustrzyki 2016”, który odbędzie się w dniach 19-22 maja 2016 roku w Hotelu Górskim PTTK w Ustrzykach Górnych.

http://www.pttkhts.hg.pl/imprezy/ktg13.html

46 Centralny Zlot Przodowników Turystyki Motorowej

Oddział Miejski i Klub Turystyki Motorowej PTTK w Lipnie  zapraszają  do udziału w 46 Centralnym Zlocie PTM, który odbędzie się w dn.  03.06-05.06.2015 r. we Włocławku. Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania:

http://ktmzg.pttk.pl/index.php/imprezy/imprezy-centralne/292-46-centralny-zlot-przodownikow-turystyki-motorowej

Warsztaty gry na bębnach afrykańskich

Schronisko PTTK Samotnia zaprasza w dniach 23-24 kwietnia 2016 na warsztaty gry na bębnach afrykańskich prowadzone przez muzyków z zespołu Foliba.

Nauka gry na bębnach dla rodzin, dzieci, młodzieży i dorosłych.

Więcej informacji na stronie http://www.szkolagorska.com/foliba.php#1

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. Tel. +48 75 7619376

Taj-chi w Samotni

Schronisko PTTK Samotnia zaprasza na zajęcia TAJ-CHI. Ćwiczenia dla każdego, nieistotna jest kondycja fizyczna, waga, wiek - wystarczy pozytywne nastawienie.

Więcej informacji na stronie http://www.szkolagorska.com/taichi.php#1

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

XI Ogólnopolski Rajd do Miejsc Pamięci Narodowej

 „PŁOCK - 2016”

Oddział Miejski w Płocku i KTM „Motomedyk” Płock zapraszają na XI Rajd do Miejsc Pamięci Narodowej Turystów Zmotoryzowanych PTTK „Płock 2016”, który odbędzie się w dniach 09 -10 kwietnia 2016 roku w Soczewce k/Płocka.

Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania:

http://ktmzg.pttk.pl/index.php/imprezy/imprezy-ogolnopolskie-2016/289-xi-ogolnopolski-rajd-do-miejsc-pamieci-narodowej-plock-2016-r

Karta Dużej Rodziny w PTTK

Traktując turystykę rodziną, jako realizację ważnej misji społecznej zapobiegającej m.in. wykluczeniu społecznemu, PTTK przystąpiło do programu Karty Dużej Rodziny, zapraszając do ponad 50 obiektów turystyki aktywnej, położonych w górach, nad morzem i nad jeziorami. Atrakcyjne lokalizacje pozwolą na zaplanowanie ciekawego pobytu i wybranie odpowiednich do wieku i zainteresowań  tras i form turystycznych wędrówek.

Prosimy zapoznać się z listą obiektów turystycznych, które udzielają zniżek w ramach Karty Dużej Rodziny.

http://www.rodzina.pttk.pl/pliki/kdr/kdr_pttk_obiekty_ze_znizkami.pdf

Pieszo, rowerem, kajakiem na XIX Gwiaździsty Zlot Turystyczny

XIX edycja GWIAŹDZISTEGO ZLOTU TURYSTYCZNEGO                          SZLAKAMI ŚW. JANA PAWŁA II  do Rytra, odbywa się w dniach  1 – 3 .06.2016 r.  pod    patronatem     Pana Jacka Krupy  Marszałka    Województwa  Małopolskiego    oraz  Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Szczegółowych informacji i udziela  komandor  Zlotu  Adam Barski tel.  501 871 732 e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Turystyczno-krajoznawczy rajd samochodowy „Ponidzie 2016”

Klub Turystyki Motorowej PTTK „KRAK” przy Oddziale Wojskowym im. gen. Józefa Bema w Krakowie zaprasza na imprezę klubową „Ponidzie”, która odbędzie się w sobotę 23.04.2016 r. Regulamin do zapoznania się: http://owpttkkrakow.pl/wp-content/uploads/2016/03/Ponidzie_2016.pdf

60 Lat KTM „Zryw” Prudnik, szlakiem Pogranicza Polsko-Czeskiego

Turystyczny Klub Motorowy PTTK „Zryw” Prudnik, Oddział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku, zaprasza do udziału w Ogólnopolskim Rajdzie Turystów Zmotoryzowanych „Otwarcie sezonu 2016, 60 Lat KTM  „Zryw”,  szlakiem Pogranicza Polsko-Czeskiego”, który odbędzie się w dn. 23 kwietnia 2016 r. 
Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania:

http://ktmzg.pttk.pl/index.php/imprezy/imprezy-ogolnopolskie-2016/288-60-lat-ktm-zryw-prudnik-szlakiem-pogranicza-polsko-czeskiego

XIII Ogólnopolski Zlot Turystów Zmotoryzowanych „Poznaj piękno Warmii i Mazur”

Oddział PTTK Ziemi Elbląskiej oraz Klub Turystyki Motorowej Mobil w Elblągu zapraszają do udziału w XIII Ogólnopolskim Zlocie Turystów Zmotoryzowanych „Poznaj piękno Warmii i Mazur”, który odbędzie się w dn. 20-22 maja 2016 r. w Węgorzewie. Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania:

http://ktmzg.pttk.pl/index.php/imprezy/imprezy-ogolnopolskie-2016/291-xiii-ogolnopolski-zlot-turystow-zmotoryzowanych-poznaj-piekno-warmii-i-mazur

Komisja Turystyki Motorowej Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zaprasza na:

III ogólnopolski indywidualny turystyczny rajd motorowy PTTK „Szlakami Świętego Jana Pawła II w Polsce – 2016”
III ogólnopolski indywidualny turystyczny rajd motorowy PTTK „Szlakiem katedr w Polsce – 2016”
VI ogólnopolski indywidualny turystyczny rajd motorowy PTTK „Szlakiem ewangelickiej architektury sakralnej w Polsce – 2016”
XI ogólnopolski indywidualny turystyczny rajd motorowy PTTK „Szlakiem klasztorów i sanktuariów w Polsce – 2016”
Regulaminy i karty zgłoszenia do pobrania

http://ktmzg.pttk.pl/index.php/imprezy/inne-imprezy-2016/imprezy-oddzialowe-2016/293-komisja-turystyki-motorowej-oddzialu-pttk-sudety-zachodnie-w-jeleniej-gorze-zaprasza-na

1050 rocznicę Chrztu Polski - zlot piechurów

Zapraszamy na Ogólnopolski Zlot Pieszy w 1050 rocznicę Chrztu Polski, który odbędzie się w dniach  10-12 czerwca 2016 w Gnieźnie. Regulamin zlotu, karta zgłoszenia:
http://ktpzg.pttk.pl/impr…/2016_ogolnopolski_zlot_pieszy.pdf

Zaplanuj wycieczkę z przewodnikiem PTTK

Skąd wziąć sprawdzonego przewodnika, który ze znawstwem opowie o odwiedzanych terenach? Oto wykaz miejsc, gdzie możecie zamówić przewodnika PTTK:

http://przewodnicy.pttk.pl/spis_przewodnickich_statutowych_jednostek_organizacyjnych_pttk

Krajoznawczo na Kresowy

W dniach 26 czerwca – 2 lipca 2016 r. odbędzie się na Łotwie i w Estonii czwarta edycja wyjazdu na dawne polskie Kresy, tzw. CZAK Kresowy. Interesujący program krajoznawczy, który zawiera wiele odniesień do inflanckiej polonii, został przygotowany przez Oddział PTTK „Mazowsze" w Warszawie. Program jest wielowątkowy i ukazuje wspólną historię oraz dziedzictwo kulturowe, walory turystyczno-krajoznawcze dawnych Inflant, czyli najdalej na północ wysuniętych ziem polskich. Szczegóły http://kkraj.pttk.pl/kresy/16komunikat.pdf

Akademii Młodego Trapera

Zapraszamy na edukację przyrodniczą do Akademii Młodego Trapera w Stanicy Wodnej PTTK w Brodnicy na Pojezierzu Brodnickim.

http://www.brodnica.pttk.pl/Oferta/szczegoly/Akademia-Modego-Trapera

Imprezy wodne

Zapraszamy do zapoznania się z Kalendarzem Imprez Wodniackich na 2016 rok. Znajdziecie w nim imprezy kajakowe, żeglarskie i podwodne.

Więcej  http://ktz.pttk.pl/images/stories/Kal2016.pdf

Kalendarz imprez kajakowych znajdziemy w Informatorze Kajakarza

http://ktkaj.pttk.pl/Informator2016.pdf

Gdzie na rower?

Zachęcamy do zapoznania się z Ogólnopolskim Kalendarzem Imprez Rowerowych organizowanych przez Oddziały, Koła i Kluby PTTK na terenie Polski.

http://ktkol.pl/kalendarz-imprez/

W sklepie internetowym COTG

Górska Odznaka Narciarska PTTK ma najdłuższą historię wśród odznak turystycznych w Polsce. Jest kontynuacją Odznaki Górskiej Polskiego Związku Narciarskiego, ustanowionej w 1932 roku. Odznaki GON PTTK i wiele innych można nabyć w sklepie http://sklepcotg.pttk.pl/gorska-odznaka-narciarska/222-odznaka-gon-mala-zlota.html

Biblioteka krajoznawcy

Kultura ludowa górali babiogórskich

W sklepiku COTG PTTK w Krakowie do nabycia wiele ciekawych publikacji m.in. Kultura ludowa górali babiogórskich. Zachęcamy do zainteresowania się nimi, z pewnością miłośnicy turystyki górskiej znajda w nim wiele interesujących  pozycji dla siebie.

http://sklepcotg.pttk.pl/glowna/223-kultura-ludowa-gorali-babiogorskich-9788362473687.html

Wspólne wędrowanie – poradnik organizatora

Każdy z nas o tym wie, że żadna impreza nie zorganizuje się sama. Jeżeli już jakiś czas uczestniczymy w życiu jakiegoś środowiska turystycznego, np. koła czy klubu PTTK przyjdzie na pewno czas na to, aby dać cokolwiek od siebie, aby wykazać się umiejętnościami organizacyjnymi i spróbować zorganizować coś samodzielnie. Na co należy zwrócić szczególną uwagę przy organizacji imprezy, z jakiej pomocy można korzystać, czego nie należy robić – o tym jest niniejszy poradnik.

http://www.pttk.pl/publikacje/pub/Wspolne_wedrowanie-poradnik_organizatora_turystyki_aktywnej_2015.pdf

Rabaty dla członków PTTK

Park Przygody Kulturinsel

Członkowie PTTK 30% rabatu, a grupy z PTTK mogą korzystać z 15 % rabatu.

Park Przygody Kulturinsel & 1 w Niemczech Hotel Domków Na Drzewie, to miejsce unikatowe na skalę europejską, zaliczane przez prestiżowe pisma do 10 cudów architektury lasu. Idea parku osnuta jest na zdobyczach cywilizacji tajemniczego ludu Turisede, który przed tysiącami lat zamieszkiwał podobno tereny pogranicza polsko – niemieckiego, a jego społeczność do perfekcji opanowała sztukę tworzenia w drewnie, łącznie z zamieszkiwaniem w domkach na drzewie. I choć autentyczność tej legendy nie została do końca potwierdzona, szalona przygoda, jaką przeżywają odwiedzający Park Przygody Kulturinsel, jest jak najbardziej prawdziwa.

Miejsce to stanowi atrakcje dla łowców przygód w każdym wieku, rodzin, przyjaciół i szalonych globtroterów.

            Ponad 500 metrów podziemnych przejść

            Ponad 40 domków na drzewie

            Fantazyjne budowle i wiszące labirynty

            Świat zwierząt ludu Turisede

            Festiwale z warsztatami i muzyką z całego świata

            4 punkty gastronomiczne

            Pływająca kawiarnia na Nysie

            Dolina Wodnych Demonów

Park znajduje się w odległości ok. 20 km od Zgorzelca/Görlitz, w miejscowości Zentendorf, z dogodnym dojazdem autostradą A4.

Więcej Informacji (obsługa również w języku polskim)

Tel. +49 (0) 35891 491 13

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

http://www.kulturinsel.com  

SE-MA-FOR Muzeum Animacji

Muzeum Animacji SE-MA-FOR w Łodzi udziela rabatu w wysokości 10% na bilet normalny i ulgowy członkom PTTK z ważną legitymacją.

http://muzeum.se-ma-for.com

Ośrodek Turystyki Górskiej „Kija Chata” w Woli Michowej

Ośrodek Turystyki Górskiej „Kija Chata” w Woli Michowej k/Komańczy udziela rabatu członkom PTTK :  10% na noclegi i wyżywienie oraz 15% na wypożyczenie rowerów, kajaków i nart biegowych.

http://www.kijachata.pl/

TRYBECO wspiera rozwój turystyki rowerowej w Polsce!

Razem z PTTK chcemy promować i rozwijać w Polsce turystykę rowerową i wspierać aktywny wypoczynek. Naszym celem jest umożliwienie maksymalnie szerokiemu gronu użytkowników jazdy na rowerze i/lub rowerze elektrycznym.

W ramach współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym,członkom PTTK oferujemy rabat w wysokości 5% na zakup wszystkich produktów marki TrybEco – rowerów i skuterów elektrycznych.

Więcej informacji na naszej stronie:     

http://www.trybeco.com/project/pttk/  

Z legitymacją PTTK taniej

Przypominamy, że członkowie PTTK z opłaconą składką członkowska za dany rok korzystają z licznych rabatów. Zachęcamy do bieżącego śledzenia miejsc, które tych rabatów udzielają.

http://www.pttk.pl/zycie/rabaty/

To już było …

Z rodziną na kajaki…

Z rodziną na kajaki, rowery? Turystyczna Rodzinka z Krakowa opowiada o swojej wyprawie m.in. do Stanicy PTTK w Sorkwitach. Zachęcamy do lektury.

http://kasai.eu/2016/sorkwity-kajaki-rowery-pttk/   

Zapraszamy do współpracy

Jeżeli masz informacje o ciekawych wydarzeniach, chcesz, aby informacja z życia Twojego Oddziału trafiła do odbiorców naszego serwisu, skontaktuj się z nami:

Jolanta Śledzińska – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

ul. Senatorska 11

00-075 Warszawa

tel. +48 22 826 22 51

www.pttk.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Opracowanie informacji: Jolanta Śledzińska, Wojciech Koboska

Obsługa techniczna serwisu: Wojciech Koboska.