Odwiedza nas 16 gości oraz 0 użytkowników.
Sprawozdanie z 55 Ogólnopolskiego Zlotu Turystów „Jesień na Pałukach"
PAŁUCKI KLUB TURYSTYKI MOTOROWEJ PTTK w ŻNINIE
55 OGÓLNOPOLSKI ZLOT TURYSTÓW „JESIEŃ NA PAŁUKACH”
15-17. 09. 2017 r. Trasa motorowa Sprawozdanie opisowe
W dniach 15-17 września 2017 roku odbywał się Jubileuszowy 55 Ogólnopolski Zlot Turystów „Jesień na Pałukach”. W ramach zlotu wyznaczono trasę motorową pn: „Śladami Leszka Białego na Pałukach”, która prowadziła ze Żnina przez Podgórzyn, Wenecję, Godawy, Gąsawę, Marcinkowo Górne, Marcinkowo Dolne, Biskupin, Gogółkowo, Bożejewice do Żnina. Motorowcy do bazy zlotu (ośrodek wypoczynkowy PTTK przy ulicy Szkolnej 16) zjechali w godzinach popołudniowych w dniu 15. 09. (piątek) gdzie zostali zakwaterowani oraz poczęstowani ciepłym posiłkiem. Wieczorem wzięli udział w benefisie kol. Czesława Łukomskiego, (prezesa oddziału) który obchodził 40 rocznicę działalności i pracy na rzecz PTTK.
W dniu 16. 09. (sobota) motorowcy o godz. 9.00 zebrali się na parkingu ośrodka, gdzie zostali powitani w imieniu oddziału przez prezesa kol. Czesława Łukomskiego. W imieniu Pałuckiego Klubu Turystyki Motorowej zebranych powitał jego prezes kol. Włodzimierz Sulecki, który był kierownikiem i przewodnikiem po w/w trasie, omawiając poszczególne etapy zwrócił uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Kierownik trasy każdej załodze wręczył zadanie do wykonania. Zadaniem tym był „Test o Pałukach” składający się z 22 pytań. O godz. 9.15 motorowcy wyruszyli w trasę do Łysinina, gdzie znajduje się tzw. wiata widokowa z kamienną mozaiką przedstawiającą śmierć księcia krakowsko-sandomierskiego Leszka Białego. Turyści motorowi wysłuchali informacji o tym miejscu oraz z tarasu widokowego obejrzeli fragment panoramy Pałuk. Następnie kolumna samochodów skierowała się do Gąsawy, gdzie turyści motorowi obejrzeli mural znajdujący się na wschodniej ścianie miejscowej plebanii przedstawiający kopię obrazu Jana Matejki pt. „Zjazd Książąt Piastowskich w Gąsawie”. Wysłuchano informacji przewodnika o tym obrazie i muralu oraz o postaciach się tam znajdujących. Po krótkiej przerwie motorowcy udali się do Marcinkowa Górnego, gdzie pod pomnikiem Leszka Białego wysłuchali informacji o powstaniu oraz historii tego pomnika. Wykonano również wspólne zdjęcie uczestników trasy. Następnie turyści motorowi udali się do Marcinkowa Dolnego, gdzie na małym pagórku według miejscowych podań i legend jest miejsce śmierci Leszka Białego. Miejscu tym odległym od wsi o kilkaset metrów znajduje się obelisk z tablicą poświęcony temu wydarzeniu, którego 790 rocznica wypada 24 listopada 2017 roku. Uczestnicy wysłuchali ostatniego fragmentu opowieści o tym tragicznym wydarzeniu, w którym śmierć poniósł jeden z największych zwolenników zjednoczenia rozbitej na dzielnice Polski, książę ziemi krakowsko-sandomierskiej Leszek Biały. Następnie motorowcy udali się do Biskupina, gdzie część turystów wzięła udział w 23 Festynie Archeologicznym, który odbywał się na terenie Muzeum Archeologicznego pod hasłem „Bogowie Wojny”.
O godz. 15 na terenie ośrodka odbyło się oficjalne otwarcie zlotu, którego dokonał witając wszystkich przybyłych turystów oraz gości, prezes oddziału kol. Czesław Łukomski. Ze względu na opady deszczu uczestnicy zlotu przenieśli się do świetlicy ośrodka, gdzie przedstawiciele KTM ZG PTTK wiceprzewodniczący kol. Ryszard Dobrzyński i kol. Jan Popiel uroczyście wręczyli kol. Czesławowi Łukomskiemu „Plakietę Złotej Kierownicy”(nr leg. 638/17 z dn. 09.09.2017r.). Na ręce prezesa Pałuckiego Klubu Turystyki Motorowej PTTK w Żninie kol. Włodzimierz Suleckiego wręczono dyplom za współzawodnictwo klubów motorowych. Koledzy Ryszard Ludkiewicz i Włodzimierz Sulecki zostali wyróżnieni tytułem „Zasłużony Przodownik Turystyki Motorowej”. Przewodniczący komisji konkursowej kol. W. Sulecki ogłosił wyniki „Testu o Pałukach”, który w czasie trwania trasy motorowej rozwiązywały załogi. Przyznano 3 równorzędne pierwsze miejsca zajęli (w kolejności alfabetycznej): załoga rodzinna Juraszyk Krzysztof „Młodzi Gniewni” Szamotuły-20 pkt, załoga rodzinna Jan i Lidia Popielowie KTM „Krak” Kraków-20 pkt, załoga Józef Wrzeszczyński i Barbara Skowrońska „Motomedyk” Płock-20 pkt. Ze względu na padający deszcz odwołano ognisko turystyczne. O godz. 20.00 motorowcy uczestniczyli w Biesiadzie Pałuckiej, która zakończyła się około godz. 23.30. W dniu 17.09. (niedziela) po śniadaniu motorowcy odwiedzili Jarmark Sztuki Ludowej, który odbywał się na rynku w Żninie. Od godz.12.00 turyści motorowi, żegnani przez organizatorów rozjeżdżali się do swoich miejsc zamieszkania.
W zlocie udział wzięły następujące kluby motorowe: KTM „Flisak” Toruń, KTM „Motomedyk” Płock, KTM „Wicher” Radom, KTM „Sokół” Szamotuły, KTM „Ursus” W-wa, KTM „Azymut” Bydgoszcz, KTM „Klimek” Grudziądz, KTM „Mobil” Elbląg, KTM „Krak” Kraków, KTM „Rywal” Lipno, „Młodzi Gniewni” Szamotuły, „Zewsząd” Dębowa Łąka, motorowcy z Chełmna i Gorzowa Wlkp., oraz PKTMot. w Żninie. Zlotowa trasa motorowa liczyła 26 km, uczestniczyło 63 motorowców w tym 10 dzieci i młodzieży.
opracował:
Włodzimierz Sulecki
kierownik trasy motorowej