Odwiedza nas 75 gości oraz 0 użytkowników.
Leopold Sikora
Historia przynależności Leopold Sikora do PTTK
ur. 26 marca 1938 w Krakowie
Na wspólnym zjeździe delegatów PTT i PTK w dniu 17 grudnia 1950 zostało dokonane połączeniu obu Towarzystw, pod nazwą: "Polskie Towarzystwo Turystyczno - Krajoznawcze." W roku 1948 zapoczątkowano nieliczne i nieśmiałe próby organizowania turystyki motorowej. Były to wstępne usiłowania nadania form organizacyjnych wycieczkom motocyklowym i samochodowym. W 1950 r. powstaje przy Zarządzie Głównym PTTK Sekcja Turystyki Motorowej, organizująca wycieczki o charakterze krajoznawczym, a w roku 1955 Komisja Turystyki Motorowej. Ponadto w tereny Polski gdzie nie było możliwości dotarcia, lata 50-te to w większości organizacja turystyki rekreacyjnej w ramach socjalnych akcji zakładów pracy, FWP [1949].
Leopold Sikora związał się ostatecznie z PTTK. Miał zamiłowanie do gimnastyki sportowej i został członkiem Klubu Gimnastycznego „Kolejarz” (1955) w Krakowie. Biorąc udział w zawodach zdobywał dyplomy i wyróżnienia. Jeździł na nartach i pływał. Pierwsze popisy realizował w basenie kąpielowym z trampoliną przy Zakładach Tytoniowych w Krakowie – Czyżyny (1957). Wysportowany i sprawny fizycznie rozwijał zamiłowania do turystyki rekreacyjnej. Mając 21 lat został członkiem PTTK ( 6 sierpnia 1959, nr leg. 02770433) za sprawą działacza turystyki motorowej kol. Mietka Gabrysia. W swoim środowisku w Czyżynach stworzył pierwszą nieformalną grupę miłośników turystyki motorowej. Nie każdego było stać na motocykl. Wtedy był Julo (do dziś pasjonat Tatr Polskich i Słowackich), mały i duży Józek oraz Leopold. Był inicjatorem wielu wyjazdów i imprez turystycznych. Bardzo dużo czasu spędzali na wyjazdach plenerowych. Początkowo były to wyjazdy młodych chłopców a potem już całymi Rodzinami. Grupę motocyklową zabierał na imprezy PTTK, przerodziła się ona w grupę samochodową. Z tego zespołu zorganizowała się grupa brydżowa, do dzisiaj grają Leopold i Julo.
Jako nauczyciel, późniejszy z-ca dyrektora Technikum Mechanicznego w Krakowie, w międzyczasie Kierownik Warsztatów tego Technikum w Dobczycach zachęcał młodzież do turystyki. Wielu z nich zostało członkami PTTK. Brał on udział w wielu letnich i zimowych imprezach. Brał udział w bardzo licznych wyjazdach szlakami turystyki nizinnej i górskiej PTTK. Zaliczył wiele motorowych imprez PTTK. Wyjazdy z PTTK pozwoliły mu na poznanie kraju - od gór do morza i jezior, od zachodu do wschodu. W roku 1994 wstąpił do Klubu Turystyki Motorowej PTTK „Tandem”. Po rozwiązaniu Klubu „Tandem” czynnie zaangażował się w Klubie Turystyki Motorowej „Krak” PTTK OW im. gen. J. Bema. Tutaj wielkim propagatorem turystyki i organizatorem wielu imprez turystycznych był wieloletni Prezes OW i Klubu - Antoni Marchwicki. Pierwsze spotkanie z kol. Antonim Marchwickim to współpraca w Wojewódzkiej Komisji Turystyki Motorowej w Krakowie. Kiedy do Klubu „Krak” wstąpili kol. kol. Jacek Kapusta i Jan Popiel ożywili działalność klubu nowymi pomysłami. Kol. Jacek Kapusta wprowadził cykl wycieczek motorowych "Jurajskim Szlakiem", a kol. Jan Popiel rozpoczął cykl kilkudniowych imprez motorowych w ciekawe rejony Polski południowej i środkowej, rejon: Orawy, Gór Świętokrzyskich, Bieszczad.
Stara się nadal brać udział w imprezach organizowanych przez KTM „Krak”. Zaangażował w prace Klubu siostrę i szwagra od 2009 roku na tyle, że stworzyli Kronikę Klubu TM „Krak”. Aż do dzisiaj (2014) był wiernym uczestnikiem wyjazdów i imprez organizowanych przez Klub TM „Krak”. Też brał udział w motorowych, zagranicznych wyjazdach PTTK już w roku 1985.
Jest on przykładem jak wieloletnie zamiłowanie do gór i jezior pomaga w dobrym spędzaniu wolnego czasu w gronie Koleżanek i Kolegów. Dzisiaj czas podróżowania nabrał innych wymiarów. Dzisiaj już tylko w 4 osobowym teamie gra w brydża. Jego syn i synowa też zarazili się jego pasją oraz uczy grać dwie wnuczki.
Przynależność organizacyjna i pełnione funkcje w Polskim Towarzystwie Turystyczno - Krajoznawczym
- Okręgowa Komisja Turystyki Motorowe PTTK, Kraków 1964 do 1966
- Klub MOT – Koło Grodzkie PTTK 1966 do 1970 członek Zarządu
- Oddział PTTK Dobczyce 1970 do 1977 członek zarządu ( z-ca Prezesa 1972)
- Klub MOT PTTK Dobczyce 1972 do 1977 - założyciel i Przewodniczący Klubu
- Działacz turystyczny i sportowy powiatu Myślenice do 1973
- Wojewódzka Komisja Turystyki Motorowej PTTK Zarząd Wojewódzki 1982 do 1991 członek Zarządu
- Klub Turystyki Motorowej „Tandem” PTTK Oddział w Hucie im. T. Sendzimira od 1994, leg. nr 295
- Klub Turystyki Motorowej „Krak” PTTK OW im. gen. J. Bema Kraków (skarbnik) od 2002 Zarząd
Główny PTTK odznaczył Go:
- Srebrną Odznaką PTTK, 1969 leg. nr 2334
- Złotą Honorową Odznaką PTTK, 2013 leg. nr 17269
Komisji Turystyki Motorowej Zarządu Głównego PTTK przyznała Mu odznaczenia i uprawnienia:
- Za aktywną nieprzerwaną 25-cio letnią działalność w upowszechnianiu i rozwoju kwalifikowanej turystyki Motorowej w PTTK Zarząd Główny – KTM nadała mu tytuł Zasłużonego Przodownika Turystyki Motorowej w 1988 roku.
- Przodownik Turystyki Motorowej uprawniony do sprawdzania wiadomości teoretycznych, poświadczania i prowadzenia wycieczek na obszarze całej Polski ( upr. z dn. 21 maja 1961, nr 223) – legitymacja bezterminowa Przodownika Turystyki Motorowej PTTK, 1990 roku
- Duża Złota MOT PTTK, 1996 [posiada MOT brązową 1960, srebrną 1961, złotą 1964, dużą brązową 1984, dużą srebrną 1986 roku
- Srebrna odznaka Zasłużony Organizator Turystyki Motorowej PTTK, 1997 leg nr 058/97
- Plakieta „Złotej Kierownicy” za Zasługi dla Turystyki Motorowej PTTK, 1998 leg. nr 496/98
- Medal Jubileuszowy 50-lecia Komisji Turystyki Motorowej ZG PTTK, 2010
- Zasłużony Przodownik Turystyki Motorowej PTTK ( upr. z dn. 21 maja 1961, nr 223) - legitymacja ważna bezterminowo, 2012.
Za zasługi dla Turystyki odznaczony został:
- Złotym Krzyżem Zasługi, 1984
- Odznaka „50 lat w PTTK” - OW PTTK im. gen. J. Bema, 2013
Za pracę społeczną dla m. Krakowa
- Złota Odznaka, 1985
Posiada odznakę „Śladami gen. Józefa Bema” OW PTTK Kraków
Brał udział niezliczonej ilości imprez PTTK m.in.:
- Rajd Motorowy PTTK Grunwald 1960
- Rajd Przyjaźni PTTK „Szlakami Lenina”, 1961
- Ogólnopolski Gwiaździsty Zjazd Motorowy PTTK Turów 1961
- Centralne Zjazdy Szkoleniowe Przodowników
- Ogólnopolskie Zjazdy Przodowników Turystyki Motorowej
- Wojewódzka Komisja Turystyki Motorowej PTTK Kraków - Zlot Przodowników 1983
- Ogólnopolski Zlot Hutników Turystów Motorowych 1986 i następne lata
- 43 Centralny Zlot Turystyczno-Krajoznawczy Dobczyce, 2010 (organizatorem ZG PTTK i KTM „Krak”, a komandorem Antoni Marchwicki)
- III Zlot Turystyczny Szlakiem gen. J. Bema 1992 Kraków – Gaj Oddział Wojskowy PTTK Kraków aż do XXV Ogólnopolskiego Zlotu Turystycznego Szlakiem gen. J. Bema 2014 Kraków – Tarnów – Gaj Oddział Wojskowy PTTK w Krakowie.
Z PTTK wyjazdy pozwoliły mu również na zwiedzanie licznych kompleksów zabytkowych Polski, zabytków sakralnych, dworów i zamków. Oświęcim, Warszawa, Wrocław, Polanica, Kudowa, Jelenia Góra, Gdańsk, Toruń, Gniezno, Kielce, Baranów, Krasiczyn, Częstochowa, Kazimierz Dolny, Krasiczyn, Malbork, Legnickie Pole, Sandomierz, Radom, Ujazd, Żagań. Zwiedził z zespołem KTM „Krak” wiele Parków Narodowych: Świętokrzyski, Babiogórski, Tatrzański, Ojcowski, Wielkopolski, Karkonoski, Bieszczadzki i Bory Tucholskie. Także Skanseny i Muzea Etnograficzne: Bodzentyn, Chęciny, Ochla, Zielonogórski, Nowa Słupia - Skansen Hutnictwa, Pszczyna, Radom – bartniczo-pszczelarski.
Były to czasy kiedy Polska była biedna i nieznana ale przyjazna ludziom młodym, odkrywaliśmy ją każdego roku razem z PTTK w formie pieszej i zmotoryzowanej.
Grupa z Czyżyn 5 załóg na motorach na trasie na Ogólnopolski Rajd Szlakami Budowli Socjalizmu WKZZ – PTTK Tychy, 10.VI.1962 r.
od lewej: siostra Jula z dużym Józkiem; Mietek Gabryś; Helenka Sikora z Leopoldem – robi zdjęcie; Kazia Snopkowska (Sikora) z Julem
Odpoczynek na trasie do Tych – Kazia nakłada chustkę, Leopold Sikora w slipach
po prawej z chusteczką na głowie siedzi Helenka Łazarz (później żona Leopolda Sikory
Leopold Sikora Medal Jubileuszowy 50-lecia Komisji Turystyki Motorowej ZG PTTK, otrzymał na 43 Centralnym Zlocie
Turystyczno-Krajoznawczym, Dobczyce 14 – 14 maja 2010
Opracowała: Kazimiera Snopkowska