Odwiedza nas 35 gości oraz 0 użytkowników.

Serwis informacyjny PTTK Nr 44 - 29 kwietnia 2016 roku. Informacje o najnowszych wydarzeniach

PTTK

Serwis informacyjny
Polskiego Towarzystwa
Turystyczno-Krajoznawczego

29 kwietnia 2016 roku. Informacje o najnowszych wydarzeniach.

ROK KRAJOZNAWSTWA POLSKIEGO

 

Wędruj z nami ojczystymi szlakami

Organizujecie ciekawe imprezy krajoznawcze, szukacie pomysłu na nie? Zachęcamy Was do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej akcji „Wędruj z nami ojczystymi szlakami”.

Akcja adresowana jest do środowisk, które w okresie od kwietnia do października 2016 roku zorganizują co najmniej 2 imprezy turystyczne (rajdy, zloty, wycieczki, wieczory krajoznawcze, konkursy, wystawy, sesje i inne), których tematem przewodnim będzie poznawanie walorów krajoznawczych własnego regionu, a w szczególności zdobywania regionalnych odznak krajoznawczych i Odznaki Krajoznawczej PTTK. Regulamin akcji i karta zgłoszenia dostępne na stroniehttp://www.tlp.pttk.pl/Wedruj-z-nami-ojczystymi-szlakami

 

Znamy laureatów XXIII Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”!

Dobiega końca kolejna edycja naszego konkursu, adresowanego do dzieci i młodzieży szkolnej.

Jury zakończyło obrady, prezentujemy listę ocenianych prac.

Pełny protokół konkursu zostanie zaprezentowany podczas Centralnego Zlotu Laureatów, w dniach 13-15 maja 2016 roku w Kozienicach. Wtedy to oficjalnie poinformujemy, kto otrzymał poszczególne nagrody.

http://www.mlodziez.pttk.pl/dla-was/konkursy/poznajemy-ojcowizne/2016-kozienice/403-lista-laureatow-xxiii-edycji-ogolnopolskiego-mlodziezowego-konkursu-krajoznawczego-poznajemy-ojcowizne

 

Krajoznawstwo 2.0 – nowoczesny wymiar poznawania

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze serdecznie zaprasza na ogólnopolskie warsztaty edukacyjne, organizowane w ramach projektu „Krajoznawstwo kształtuje tożsamość i łączy pokolenia” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Celem warsztatów jest prezentacja nowoczesnych technologii oraz form działania, których zastosowanie wzmocni kompetencje uczestników w pracy krajoznawczej z różnymi pokoleniami turystów.

Warsztaty odbędą się w dniach 23-25.09.2016 r. w hotelu turystycznym PTTK „Turysta” w Sandomierzu.

Szkolenie kierowane jest do nauczycieli, opiekunów szkolnych kół turystyczno-krajoznawczych, pracowników i działaczy skupionych przy regionalnych pracowniach krajoznawczych, a także do instruktorów harcerskich.

Informacja o warsztatach, karta zgłoszenia http://www.tlp.pttk.pl/Warsztaty-Krajoznawstwo-2.0

 

Współczesne oblicza krajoznawstwa

Przekazywanie wiedzy krajoznawczej, zarówno tej historycznej, jak i współczesnej, może, a nawet powinno być wykorzystane nie tylko do budowania tożsamości (lokalnej, regionalne czy narodowej), ale także do wzmocnienia więzi między różnymi pokoleniami turystów-krajoznawców. Wydaje się więc, że niezbędnym jest podjęcie dyskusji nad określeniem współczesnego oblicza i roli krajoznawstwa, szczególnie w kontekście dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości (nowe technologie) oraz zmian przestrzennych i organizacyjnych.

PTTK organizuje w dniach 5-7.10.2016 r. w Kazimierzu Dolnym konferencję popularnonaukową „Współczesne oblicza krajoznawstwa” poświęconą m.in. poszukiwaniu odpowiedzi na szereg intrygujących, ale też i aktualnych pytań, które znajdziecie na stronie :

http://www.tlp.pttk.pl/Konferencja-Wspolczesne-oblicza-krajoznawstwa

 

Konkurs na pracę dyplomową z zakresu krajoznawstwa

W ramach Roku Krajoznawstwo Polskiego ogłoszono Konkurs Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego na najlepszą pracę licencjacką lub magisterską z zakresu krajoznawstwa. Zachęcamy do wzięcia udziału w nim.

Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania

http://www.kkraj.pttk.pl/110lat/konprdypl-reg.pdf

 

Konkurs  sprawdzający wiedzę krajoznawczą

Z okazji ogłoszonego w roku 2016 w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym Roku Krajoznawstwa Polskiego Komisja Krajoznawcza Zarządu Głównego PTTK wystąpiła z pomysłem konkursu sprawdzającego wiedzę krajoznawczą każdego użytkownika Internetu, który zechce wziąć w nim udział. Jeśli więc chcecie sprawdzić swoją wiedzę krajoznawczą, przewertować przewodniki, poznać ciekawe i czasem zaskakujące skarby krajoznawcze Polski, to zachęcamy do uczestnictwa w konkursie. W każdy poniedziałek, począwszy od 18 kwietnia 2016 r. (ostatnie 11 listopada 2016 r.) pojawia się na naszej stronie na Facebooku: https://www.facebook.com/PolskieTowarzystwoTurystycznoKrajoznawcze/ jedno pytanie konkursowe. Pytania oraz odpowiedzi (po wcześniejszym opublikowaniu na portalu Facebook) są zamieszczane także na stronie internetowej Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK: http://www.kkraj.pttk.pl, gdzie również jest regulamin konkursu. Zachęcamy i zapraszamy do udziału w Internetowym Konkursie w Roku Krajoznawstwa Polskiego.

 

Turystyczna Rodzinka

Zachęcamy rodziny do wspólnego wędrowania, poznawania swojej Małej Ojcowizny, zdobywania odznak krajoznawczych, a także zgłoszenia się do Ogólnopolskiego Konkursu „Turystyczna Rodzinka”.

Na profilu FB rodzina.pttk organizujemy wiele konkursów dla Rodzin, w których nie ma przegranychhttps://www.facebook.com/rodzina.pttk/

Karta zgłoszenia oraz zasady udziału w Konkursie są dostępne 

http://www.rodzina.pttk.pl/pliki/konkursy2016/rodzinka/Konkurs_Turystyczna_rodzinka_2016_regulamin.pdf

 

Władysław Orkan - piewca Gorców i Podhala

Zapraszamy na promocję nowej książki Oficyny Wydawniczej Wierchy pt. „Władysław Orkan – piewca Gorców i Podhala”, która odbędzie się 18 maja 2016 roku o godz. 18.00 w Klubie Dziennikarzy „Pod Gruszką” w Krakowie, ul. Szczepańska 1. Więcej informacji:

http://www.cotg.pttk.pl/index.php/cotg/aktualnosc/1899/0

 

IMPREZY PROGRAMOWE

 

Regulamin Finału Centralnego XLIV OMTTK PTTK, Rybnik 2016 r.

Już tylko trochę więcej niż miesiąc dzieli nas od Finału Centralnego XLIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK.

Odbędzie się on w dniach 2-5 czerwca 2016 roku w Rybniku. Realizatorem bezpośrednim, z upoważnienia Rady Programowej do spraw Młodzieży Szkolnej Zarządu Głównego PTTK w Warszawie, jest PTTK Oddział w Rybniku.

http://www.mlodziez.pttk.pl/dla-was/konkursy/omttk-pttk/2016-rybnik/402-regulamin-finalu-centralnego-xliv-omttk-pttk-rybnik-2-5062016r

 

46 Centralny Zlot Przodowników Turystyki Motorowej

Oddział Miejski i Klub Turystyki Motorowej PTTK w Lipnie  zapraszają  do udziału w 46 Centralnym Zlocie PTM, który odbędzie się w dn.  03.06 - 05.06. 2015 r. we Włocławku. Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania:

http://ktmzg.pttk.pl/index.php/imprezy/imprezy-centralne/292-46-centralny-zlot-przodownikow-turystyki-motorowej

 

1050 rocznica Chrztu Polski - zlot piechurów

Zapraszamy na Ogólnopolski Zlot Pieszy w 1050 rocznicę Chrztu Polski, który odbędzie się w dniach 10-12 czerwca 2016 w Gnieźnie. Regulamin zlotu, karta zgłoszenia:

http://ktpzg.pttk.pl/impr/2016_ogolnopolski_zlot_pieszy.pdf

 

OWRP i Zlot Przodowników Turystyki Pieszej

Komisja Turystyki Pieszej ZG PTTK zaprasza do wzięcia udziału - w lipcu w LVII Ogólnopolskim Wysokokwalifikowanym Rajdzie Pieszym im. gen. Mikołaja Wisznickiego „Roztocze – Zamość 2016”, a we wrześniu w 59. Ogólnopolskim Zlocie Przodowników Turystyki Pieszej PTTK „Grudziądz 2016”.

Regulaminy i karty zgłoszenia są zamieszczone na stronie Komisji Turystyki Pieszej, w zakładce „Imprezy”:

Regulamin OWRP http://ktpzg.pttk.pl/imprezy/2016_owrp.regulamin.pdf

Regulamin Zlotu PTP http://ktpzg.pttk.pl/imprezy/2016_Zlot_PTP_59_regulamin.pdf

 

Eurorando 2016 w Szwecji

Europejskie Stowarzyszenie Wędrowców (ERA-EWV-FERP) zaprasza do wzięcia udziału w Eurorando 2016, które w tym roku w dniach 10-17 września odbędzie się w Skanii w południowej Szwecji. Podczas Eurorando przeprowadzonych zostanie ok. 100 wycieczek i imprez towarzyszących.

Na stronie www.eurorando2016.com/ można znaleźć informacje potrzebne do rezerwacji zakwaterowania, transportu, wycieczek i imprez towarzyszących. Ostateczny termin rezerwacji grupowych to 15 czerwca. Zgłoszenia indywidualne dla grupek poniżej 10 osób przyjmowane będą do 1 sierpnia. Jeśli jeszcze się wahasz nie wiesz jaką trasę wybrać, lub jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Eurorando2016 to prosimy o bezpośredni kontakt z organizatoramiTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Komisja Środowiskowa zaprasza

W dniach 7–9 października br., w Tychach planowany jest XVII Ogólnopolski Zlot Oddziałów i Kół Środowiskowych PTTK. Regulamin dostępny jest na podstronie Komisji Środowiskowej ZG PTTK

http://www.pttk.pl/pttk/komisje/k_s/XVII_Ogolnopolski_Zlot_Oddzialow_i_Kol_Srodowiskowych_PTTK_regulamin.pdf

Z podstrony Komisji Środowiskowej można pobrać opracowanie „Dokonania i perspektywy turystyki środowiskowej” wydane z okazji czterdziestolecia działalności Komisji

http://www.pttk.pl/publikacje/pub/Dokonania_i_perspektywy_turystyki_srodowiskowej.pdf

 

II Ogólnopolski Konkurs na najlepszą programową ofertę Oddziałów PTTK dla turystów i krajoznawców niepełnosprawnych

Celem konkursu jest m.in. dotarcie do różnych środowisk osób o specyficznych potrzebach, a zwłaszcza dzieci i młodzieży, członków i sympatyków PTTK z atrakcyjną ofertą taniej imprezy krajoznawczo turystycznej o wyraźnych walorach prozdrowotnych. Regulamin konkursu

http://www.pttk.pl/zycie/konkursy/Konkurs_na_oferte_Oddzialu_dla_ON_2016.pdf

 

NA SZLAKU

 

Szlaki turystyczne w Małopolsce w wersji mobilnej

Geoportal krajoznawczy http://www.malopolska.szlaki.pttk.pl/ dostępny jest w darmowej wersji  mobilnej. Znajdziecie tam opisy szlaków pieszych, narciarskich, rowerowych i konnych oraz wiele ciekawych informacji krajoznawczych.  

 

Odznaka Głównego Szlaku Świętokrzyskiego PTTK

Po odznakach Głównego Szlaku Beskidzkiego oraz Sudeckiego nadszedł czas na odznakę Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Można ją zdobywać już od stycznia 2016 roku. Regulamin oraz informacja o odznace na stronie:http://www.cotg.pttk.pl/gsl/index.html

 

Górska Odznaka Turystyczna „W góry” – dla dzieci 

Miło nam poinformować rodziny wędrujące po górach z dziećmi, że z początkiem roku 2016 została wprowadzona nowa odznak w systemie GOT PTTK - odznaka Górska Odznaka Turystyczna  PTTK „W góry” posiadająca trzy stopnie brązowy, srebrny i złoty.

Odznaka ta ma na celu zachęcać najmłodszych turystów ( w wieku 5-  lat) do uprawiania turystyki górskiej, poznawania polskich gór, a następnie do zdobywania dalszych rodzajów i stopni GOT PTTK.

http://ktg.pttk.pl/index.php?mod=news&act=showfull&id=1450558284

 

XIII Ogólnopolski Zlot Turystów Zmotoryzowanych „Poznaj piękno Warmii i Mazur”

Oddział PTTK Ziemi Elbląskiej oraz Klub Turystyki Motorowej Mobil w Elblągu zapraszają do udziału w XIII Ogólnopolskim Zlocie Turystów Zmotoryzowanych „Poznaj piękno Warmii i Mazur", który odbędzie się w terminie

20 -22.05.2016 r. w Węgorzewie.

Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania.

http://ktmzg.pttk.pl/index.php/imprezy/imprezy-ogolnopolskie-2016/291-xiii-ogolnopolski-zlot-turystow-zmotoryzowanych-poznaj-piekno-warmii-i-mazur

 

Komisja Turystyki Motorowej Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze zaprasza na:

III ogólnopolski indywidualny turystyczny rajd motorowy PTTK „Szlakami Świętego Jana Pawła II w Polsce – 2016”

III ogólnopolski indywidualny turystyczny rajd motorowy PTTK „Szlakiem katedr w Polsce – 2016”

VI ogólnopolski indywidualny turystyczny rajd motorowy PTTK „Szlakiem ewangelickiej architektury sakralnej w Polsce – 2016”

XI ogólnopolski indywidualny turystyczny rajd motorowy PTTK „Szlakiem klasztorów i sanktuariów w Polsce – 2016”

Regulaminy i karty zgłoszenia do pobrania

http://ktmzg.pttk.pl/index.php/imprezy/inne-imprezy-2016/imprezy-oddzialowe-2016/293-komisja-turystyki-motorowej-oddzialu-pttk-sudety-zachodnie-w-jeleniej-gorze-zaprasza-na

 

Znowelizowany Regulamin Odznak Turystyki Motorowej PTTK

Prezydium Zarządu Głównego PTTK w dniu 22 marca 2016r na wniosek Komisji Motorowej ZG PTTK ustanowiło Motorową Odznakę Turystyczną PTTK w stopniu popularnym oraz zatwierdziło znowelizowany Regulamin Odznak Turystyki Motorowej PTTK.

http://ktmzg.pttk.pl/index.php/odznaki-turystyki-motorowej

 

Gwiaździsty Zlot Turystyczny - Rytro

XIX edycja Gwiaździstego Zlotu Turystycznego im. Św. Jana Pawła II do Rytra, odbywa się w dniach 1–3 .06.2016 r. pod patronatem Pana Jacka Krupy Marszałka Województwa Małopolskiego oraz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Szczegółowych informacji i udziela komandor Zlotu Adam Barski tel. 501871732 e-mail:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Imprezy wodne

Zapraszamy do zapoznania się z Kalendarzem Imprez Wodniackich na 2016 rok. Znajdziecie w nim imprezy kajakowe, żeglarskie i podwodne.

Więcej  http://ktz.pttk.pl/images/stories/Kal2016.pdf

Kalendarz imprez kajakowych znajdziemy w Informatorze Kajakarza

http://ktkaj.pttk.pl/Informator2016.pdf

 

Gdzie i z kim na rower?

Zachęcamy do zapoznania się z Ogólnopolskim Kalendarzem Imprez Rowerowych organizowanych przez Oddziały, Koła i Kluby PTTK na terenie Polski.

http://ktkol.pl/kalendarz-imprez/

 

OBIEKTY PTTK ZAPRASZAJĄ

 

Karta Dużej Rodziny w PTTK

Traktując turystykę rodziną jako realizację ważnej misji społecznej zapobiegającej m.in. wykluczeniu społecznemu, PTTK przystąpiło do programu Karty Dużej Rodziny,  zapraszając do ponad 50 obiektów turystyki aktywnej, położonych w górach, nad morzem i nad jeziorami. Atrakcyjne lokalizacje pozwolą na zaplanowanie ciekawego pobytu i wybranie odpowiednich do wieku i zainteresowań tras i form turystycznych wędrówek.

Prosimy zapoznać się z listą obiektów turystycznych, które udzielają zniżek w ramach Karty Dużej Rodziny.

http://www.rodzina.pttk.pl/pliki/kdr/kdr_pttk_obiekty_ze_znizkami.pdf

 

Taj-chi w Samotni

Schronisko PTTK Samotnia zaprasza na zajęcia TAJ-CHI. Ćwiczenia dla każdego, nieistotna jest kondycja fizyczna, waga, wiek-wystarczy pozytywne nastawienie.

Więcej informacji na  stronie http://www.szkolagorska.com/taichi.php #1

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Akademia Młodego Trapera

Zapraszamy na edukacje przyrodniczą do Akademii Młodego Trapera w Stanicy Wodnej PTTK w Brodnicy na Pojezierzu Brodnickim.  http://www.brodnica.pttk.pl/Oferta/szczegoly/Akademia-Modego-Trapera

 

Rabaty dla członków PTTK

 

Camp 66 zaprasza turystów przez cały rok

Noclegi - wypożyczenie sprzętu sportowego i turystycznego dla członków PTTK 10% rabatu. Zapraszamy na warsztaty  robienia pizzy dla dzieci i dorosłych

Naszą misją jest dzielenie się pasją i wiedzą.

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., tel+48 792566569, Widokowa 9, 58-534 Ściegny

http://camp66.pl/

 

Otwarcie  A&O Hotelu w Salzburgu w czerwcu 2016 roku.

8 Lipca 2016 roku Network Day w Lipsku

Spotkanie branżowe dla Biur Podroży, oraz instytucji turystycznych.

Program zaplanowany jest na 8 Lipca pozostałe dwa dni są do własnej dyspozycji.

Goście nie pokrywają kosztów noclegu.

Zainteresowanych oraz pytania prosimy kierować do Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Park Przygody Kulturinsel

Członkowie PTTK 30% rabatu, a grupy z PTTK mogą korzystać z 15 % rabatu.

Park Przygody Kulturinsel & 1 w Niemczech Hotel Domków Na Drzewie, to miejsce unikatowe na skalę europejską, zaliczane przez prestiżowe pisma do 10 cudów architektury lasu. Idea parku osnuta jest na zdobyczach cywilizacji tajemniczego ludu Turisede, który przed tysiącami lat zamieszkiwał podobno tereny pogranicza polsko – niemieckiego, a jego społeczność do perfekcji opanowała sztukę tworzenia w drewnie, łącznie z zamieszkiwaniem w domkach na drzewie. I choć autentyczność tej legendy nie została do końca potwierdzona, szalona przygoda, jaką przeżywają odwiedzający Park Przygody Kulturinsel, jest jak najbardziej prawdziwa.

Miejsce to stanowi atrakcje dla łowców przygód w każdym wieku, rodzin, przyjaciół i szalonych globtroterów.

            Ponad 500 metrów podziemnych przejść

            Ponad 40 domków na drzewie

            Fantazyjne budowle i wiszące labirynty

            Świat zwierząt ludu Turisede

            Festiwale z warsztatami i muzyką z całego świata

            4 punkty gastronomiczne

            Pływająca kawiarnia na Nysie

            Dolina Wodnych Demonów

Park znajduje się w odległości ok. 20 km od Zgorzelca/Görlitz, w miejscowości Zentendorf, z dogodnym dojazdem autostradą A4.

Kontakt/Więcej Informacji (obsługa również w języku polskim)

Tel. +49 (0) 35891 491 13

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

http://www.kulturinsel.com/pl/park-rozrywki.html

 

SE-MA-FOR Muzeum Animacji

Muzeum Animacji SE-MA-FOR w Łodzi udziela rabatu w wysokości 10% na bilet normalny i ulgowy członkom PTTK z ważną legitymacją.

http://muzeum.se-ma-for.com

 

TRYBECO wspiera rozwój turystyki rowerowej w Polsce!

Razem z PTTK chcemy promować i rozwijać w Polsce turystykę rowerową i wspierać aktywny wypoczynek. Naszym celem jest umożliwienie maksymalnie szerokiemu gronu użytkowników jazdy na rowerze i/lub rowerze elektrycznym.

W ramach współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym,członkom PTTK oferujemy rabat w wysokości 5% na zakup wszystkich produktów marki TrybEco – rowerów i skuterów elektrycznych.

Więcej informacji na naszej stronie:     

http://www.trybeco.com/project/pttk/  

 

Z legitymacją PTTK taniej

Przypominamy, że członkowie PTTK z opłaconą składką członkowska za dany rok korzystają z licznych rabatów. Zachęcamy do bieżącego śledzenia miejsc, które tych rabatów udzielają.

http://www.pttk.pl/zycie/rabaty/

 

To już było …

 

Oddziały PTTK z najlepszą programową ofertą turystyczną dla niepełnosprawnych turystów i krajoznawców w roku 2015    

W dniu 10 marca 2016 r. w siedzibie Zarządu Głównego PTTK w Warszawie uroczyście ogłoszono wyniki I edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Oddziałów PTTK na najlepszą programową ofertę turystyczną zrealizowaną w okresie od 1 kwietnia do 15 listopada 2015 r. dla niepełnosprawnych turystów i krajoznawców i wręczono nagrody zwycięzcom. Na sali konferencyjnej spotkali się ci, którzy nie tylko dostrzegają złożoność turystyki osób niepełnosprawnych, ale i tworzą nowe, ciekawe dla niej rozwiązania. Inicjatorem konkursu jest Rada ds. Turystyki Osób Niepełnosprawnych Zarządu Głównego PTTK.

http://www.pttk.pl/zycie/galerie/naj_of_tur_niep_2016/index.html

 

Zapraszamy do współpracy

Jeżeli masz informacje o ciekawych wydarzeniach, chcesz, aby informacja z życia Twojego Oddziału trafiła do odbiorców naszego serwisu, skontaktuj się z nami:

Jolanta Śledzińska – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 

 

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

ul. Senatorska 11

00-075 Warszawa

tel. +48 22 826 22 51

www.pttk.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Opracowanie informacji: Jolanta Śledzińska, Wojciech Koboska

Obsługa techniczna serwisu: Wojciech Koboska.