Odwiedza nas 43 gości oraz 0 użytkowników.

Serwis informacyjny PTTK Nr 45 - 31 Maja 2016 roku. Informacje o najnowszych wydarzeniac

 

PTTK

Serwis informacyjny
Polskiego Towarzystwa
Turystyczno-Krajoznawczego

31 maja 2016 roku. Informacje o najnowszych wydarzeniach.

ROK KRAJOZNAWSTWA POLSKIEGO W PTTK

 

Krajoznawstwo 2.0 – nowoczesny wymiar poznawania

Serdecznie zapraszamy na ogólnopolskie warsztaty edukacyjne „Krajoznawstwo 2.0 – nowoczesny wymiar poznawania”. Celem warsztatów jest prezentacja nowoczesnych technologii oraz form działania, których zastosowanie wzmocni kompetencje uczestników w pracy krajoznawczej z różnymi pokoleniami turystów.

Warsztaty odbędą się w dniach 23-25.09.2016 r. w hotelu turystycznym PTTK „Turysta” w Sandomierzu. Szkolenie kierowane jest do nauczycieli, opiekunów szkolnych kół turystyczno-krajoznawczych, pracowników i działaczy skupionych przy regionalnych pracowniach krajoznawczych, a także do instruktorów harcerskich.

Informacja o warsztatach, karta zgłoszenia http://www.tlp.pttk.pl/Warsztaty-Krajoznawstwo-2.0

 

Współczesne oblicza krajoznawstwa

Przekazywanie wiedzy krajoznawczej, zarówno tej historycznej, jak i współczesnej, może, a nawet powinno być wykorzystane nie tylko do budowania tożsamości (lokalnej, regionalne czy narodowej), ale także do wzmocnienia więzi między różnymi pokoleniami turystów-krajoznawców. Wydaje się więc, że niezbędnym jest podjęcie dyskusji nad określeniem współczesnego oblicza i roli krajoznawstwa, szczególnie w kontekście dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości (nowe technologie) oraz zmian przestrzennych i organizacyjnych.

PTTK organizuje w dniach 5-7.10.2016 r. w Kazimierzu Dolnym konferencję popularnonaukową „Współczesne oblicza krajoznawstwa” poświęconą m.in. poszukiwaniu odpowiedzi na szereg intrygujących, ale też i aktualnych pytań, które znajdziecie na stronie:

http://www.tlp.pttk.pl/Konferencja-Wspolczesne-oblicza-krajoznawstwa

 

Konkurs na pracę dyplomową z zakresu krajoznawstwa

W ramach Roku Krajoznawstwo Polskiego ogłoszono Konkurs Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego na najlepszą pracę licencjacką lub magisterską z zakresu krajoznawstwa. Zachęcamy do wzięcia udziału w nim.

Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania

http://www.kkraj.pttk.pl/110lat/konprdypl-reg.pdf

 

Konkurs sprawdzający wiedzę krajoznawczą

Z okazji ogłoszonego w roku 2016 w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym Roku Krajoznawstwa Polskiego Komisja Krajoznawcza Zarządu Głównego PTTK wystąpiła z pomysłem konkursu sprawdzającego wiedzę krajoznawczą każdego użytkownika Internetu, który zechce wziąć w nim udział.

Jeśli więc chcecie sprawdzić swoją wiedzę krajoznawczą, powertować przewodniki, poznać ciekawe i czasem zaskakujące skarby krajoznawcze Polski, to zachęcamy do uczestnictwa w konkursie. W każdy poniedziałek, aż do 11 listopada 2016 r., pojawia się na naszej stronie na Facebooku:

https://www.facebook.com/PolskieTowarzystwoTurystycznoKrajoznawcze/ jedno pytanie konkursowe. Pytania oraz odpowiedzi (po wcześniejszym opublikowaniu na portalu Facebook) są zamieszczane także na stronie internetowej Komisji Krajoznawczej Zarządu Głównego PTTK: http://www.kkraj.pttk.pl/, gdzie również jest regulamin konkursu. Zachęcamy i zapraszamy do udziału w Internetowym Konkursie w Roku Krajoznawstwa Polskiego.

 

IMPREZY PROGRAMOWE

 

XLVI Centralny Zlot Krajoznawców

W dniach 17-21 sierpnia 2016 roku odbędzie się w Międzyzdrojach 46 CZAK, czyli doroczne spotkanie krajoznawców. Tym razem odwiedzimy i poznamy urokliwe zakątki Pomorza Zachodniego, a wśród nich m.in. słynne plaże i aleję gwiazd w Międzyzdrojach oraz miejsce produkcji rakiet V2. Zobaczymy także, jak trzyma się ściana kościoła w Trzęsaczu.

Regulamin i karta zgłoszenia na: http://kkraj.pttk.pl

 

Wędruj z nami ojczystymi szlakami

Organizujecie ciekawe imprezy krajoznawcze, szukacie pomysłu na nie? Zachęcamy Was do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej akcji „Wędruj z nami ojczystymi szlakami”.

Akcja adresowana jest do środowisk, które w okresie od kwietnia do października 2016 roku zorganizują co najmniej 2 imprezy turystyczne (rajdy, zloty, wycieczki, wieczory krajoznawcze, konkursy, wystawy, sesje i inne), których tematem przewodnim będzie poznawanie walorów krajoznawczych własnego regionu, a w szczególności zdobywania regionalnych odznak krajoznawczych i Odznaki Krajoznawczej PTTK. Regulamin akcji i karta zgłoszenia dostępne na stroniehttp://www.tlp.pttk.pl/Wedruj-z-nami-ojczystymi-szlakami

 

Eurorando 2016 w Szwecji

Europejskie Stowarzyszenie Wędrowców (ERA-EWV-FERP) zaprasza do wzięcia udziału w Eurorando 2016, które w tym roku w dniach 10-17 września 2016 r. odbędzie się w Skanii w południowej Szwecji. Podczas Eurorando, przeprowadzonych zostanie ok. 100 wycieczek i imprez towarzyszących.

Na stronie www.eurorando2016.com/ można znaleźć informacje potrzebne do rezerwacji zakwaterowania, transportu, wycieczek i imprez towarzyszących. Ostateczny termin rezerwacji grupowych to 15 czerwca. Zgłoszenia indywidualne dla grupek poniżej 10 osób przyjmowane będą do 1 sierpnia. Jeśli jeszcze się wahasz nie wiesz, jaką trasę wybrać, lub jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Eurorando2016 to prosimy o bezpośredni kontakt z organizatorami:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..

 

Komisja Środowiskowa zaprasza

W dniach 7–9 października br., w Tychach planowany jest XVII Ogólnopolski Zlot Oddziałów i Kół Środowiskowych PTTK. Regulamin dostępny jest na podstronie Komisji Środowiskowej ZG PTTK

http://www.pttk.pl/pttk/komisje/k_s/XVII_Ogolnopolski_Zlot_Oddzialow_i_Kol_Srodowiskowych_PTTK_regulamin.pdf. Z podstrony Komisji Środowiskowej można pobrać opracowanie „Dokonania i perspektywy turystyki środowiskowej” wydane z okazji czterdziestolecia działalności Komisji

http://www.pttk.pl/publikacje/pub/Dokonania_i_perspektywy_turystyki_srodowiskowej.pdf

RODZINNIE Z PTTK

 

Czy chcecie być Turystyczną Rodzinką?

Zachęcamy rodziny do wspólnego wędrowania, poznawania swojej Małej Ojcowizny, zdobywania odznak krajoznawczych, a także zgłoszenia się do Ogólnopolskiego Konkursu „Turystyczna Rodzinka”.

Na profilu FB rodzina.pttk organizujemy wiele konkursów dla Rodzin, w których nie ma przegranychhttps://www.facebook.com/rodzina.pttk/

Karta zgłoszenia oraz zasady udziału w Konkursie są dostępne 

http://www.rodzina.pttk.pl/pliki/konkursy2016/rodzinka/Konkurs_Turystyczna_rodzinka_2016_regulamin.pdf

 

Mama, Tata i Ja witamy wakacje w Karkonoszach

Zapraszamy zainteresowane rodziny turystyczne do wzięcia udziału  ogólnopolskich warsztatach dla rodzin „Mama, tata i ja witamy wakacje w Karkonoszach”. Warsztaty odbędą się w dniach 24-26 czerwca 2016 roku na Kampingu „Camp-66” w Ściegnach. Jedną z atrakcji (a zaplanowano ich wiele) będą warsztaty dla dzieci z robienia pizzy.

Więcej https://www.facebook.com/events/1747749262105895/

 

Mama, Tata, Kajak i Ja

W dniach 7-10 lipca 2016 r. w Stanicy Wodnej PTTK we Wdzydzach Kiszewskich (Kaszuby) organizujemy spotkanie integracyjno-edukacyjne Turystycznych Rodzin biorących udział w ogólnopolskim konkursu „Turystyczna Rodzinka”. Warsztaty są dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

https://www.facebook.com/events/1724455294505603/

 

Górska Odznaka Turystyczna „W góry" – dla dzieci

Miło nam poinformować rodziny wędrujące po górach z dziećmi, że z początkiem roku 2016 została wprowadzona nowa odznak w systemie GOT PTTK - odznaka Górska Odznaka Turystyczna PTTK „W góry” posiadająca trzy stopnie brązowy, srebrny i złoty.

Odznaka ta ma na celu zachęcać najmłodszych turystów (w wieku od 5 lat) do uprawiania turystyki górskiej, poznawania polskich gór, a następnie do zdobywania dalszych rodzajów i stopni GOT PTTK.

http://ktg.pttk.pl/index.php?mod=news&act=showfull&id=1450558284

 

Karta Dużej Rodziny w PTTK

Traktując turystykę rodziną jako realizację ważnej misji społecznej zapobiegającej m.in. wykluczeniu społecznemu, PTTK przystąpiło do programu Karty Dużej Rodziny zapraszając do ponad 50 obiektów turystyki aktywnej, położonych w górach, nad morzem i nad jeziorami. Atrakcyjne lokalizacje pozwolą na zaplanowanie ciekawego pobytu i wybranie odpowiednich do wieku i zainteresowań tras i form turystycznych wędrówek.

Prosimy zapoznać się z listą obiektów turystycznych, które udzielają zniżek w ramach Karty Dużej Rodziny.

http://www.rodzina.pttk.pl/pliki/kdr/kdr_pttk_obiekty_ze_znizkami.pdf

NA SZLAKU

 

Czyste Tatry

W dniach 1-2 lipca 2016 r. już po raz piąty odbędzie się akcja pod hasłem „Czyste Tatry”. Wzorem ubiegłych lat, 2 lipca kilka tysięcy wolontariuszy wyruszy na szlaki z bazy na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem, by oczyścić nasze najwyższe góry ze śmieci, pozostawionych tam przez nieodpowiedzialnych turystów.

Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w 5. edycji „Czystych Tatr”. Każdy z wolontariuszy otrzymuje od nas prowiant, worki na śmieci oraz koszulki, które umożliwiają darmowy wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Na Dolnej Równi Krupowej tradycyjnie stanie ogromne miasteczko namiotowe, wraz z całą bazą organizacyjną, namiotem, w którym odbywać się będą pokazy i prelekcje, polem namiotowym dla wolontariuszy, oraz sceną koncertową. Zapewniamy dwa dni wspaniałej zabawy wśród ludzi, którym na sercu leży nie tylko utrzymanie nieskazitelnego piękna Tatr, ale przede wszystkim dbałość o środowisko naturalne.

Aby wziąć udział w tegorocznej edycji akcji należy ZAREJESTROWAĆ się poprzez formularz umieszczony na oficjalnej stronie internetowej „Czystych Tatr”: http://www.czystetatry.pl/o-akcji/rejestracja/

 

„Via della Misericordia” - pielgrzymka konna z Krakowa do Rzymu

Pod patronatem polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego odbywa się pielgrzymka konna z Krakowa do Rzymu.  Uroczysty wjazd do Rzymu pielgrzymów i zakończenie całej Via della Misericordia przewidziany jest na niedzielę 3 lipca 2016 roku.

Szczegółowe informacje na temat tego wydarzenie umieszczam na stronach duszpasterstwa jeździeckiego:

http://www.wsiodle.org/via-della-misericordia https://www.facebook.com/duszpasterstwo.srodowisk.jezdzieckich/

Oficjalna strona całej pielgrzymki:

https://www.facebook.com/viadellamisericordiaacavallo/

Szlaki turystyczne w Małopolsce w wersji mobilnej

Geoportal krajoznawczy http://www.malopolska.szlaki.pttk.pl/dostępny jest w darmowej wersji mobilnej. Znajdziecie tam opisy szlaków pieszych, narciarskich, rowerowych i konnych oraz wiele ciekawych informacji krajoznawczych.

 

Odznaka Głównego Szlaku Świętokrzyskiego PTTK

Po odznakach Głównego Szlaku Beskidzkiego oraz Sudeckiego nadszedł czas na odznakę Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Można ją zdobywać już od stycznia 2016 roku. Regulamin oraz informacja o odznace na stronie:http://www.cotg.pttk.pl/gsl/index.html

 

Trzydziesty Marszon

Przebieg trasy: Kraków (Swoszowice) - Lusina - Mogilany - Las Bronaczowa - Krzywaczka - Bukowiec - Rudnik - Kaniowa Góra - Jasienica - Trzebuńska Góra - Bieńkowska Góra - Koskowa Góra - Polana Gronie - Osielec - Cupel - Hala Krupowa.

Długość trasy: około 66 km

Czas marszu: oko o 24 godziny.

Start: 2.07.2016 (sobota), wieczorem, w Krakowie.

Meta: 3.07.2016, wieczorem, w Schronisku PTTK na Hali Krupowej.

Udział bezpłatny. Wśród uczestników Marszonu przeprowadzona zostanie dobrowolna zbiórka na Hospicjum w Wiśniowej.

Szczegółowe informacje oraz zapisy: http://www.marszony.gt.pl

 

Imprezy wodne

Zapraszamy do zapoznania się z Kalendarzem Imprez Wodniackich na 2016 rok. Znajdziecie w nim imprezy kajakowe, żeglarskie i podwodne.

Więcej  http://ktz.pttk.pl/images/stories/Kal2016.pdf. Kalendarz imprez kajakowych znajdziemy w Informatorze Kajakarza

http://ktkaj.pttk.pl/Informator2016.pdf

 

Wyprawy rowerowe

Zachęcamy do zapoznania się z Ogólnopolskim Kalendarzem Imprez Rowerowych organizowanych przez Oddziały, Koła i Kluby PTTK na terenie Polski.

http://ktkol.pl/kalendarz-imprez/

 

OBIEKTY PTTK ZAPRASZAJĄ

 

Taj-chi w Samotni

Nauka taj chi w schronisku PTTK Samotnia. 6-11.06.2016 r. To idealna propozycja dla osób szukających możliwości „naładowania akumulatorów”, wyciszenia i ucieczki od żmudnej codzienności. Taj chi działa korzystnie na umysł i ciało. Wspomaga procesy zdrowienia, m.in. pomaga w likwidacji kłopotów z kręgosłupem, układem pokarmowym, mięśniowym. Ćwiczenia są swoistą medytacją. Już po kilku dniach pilnej praktyki poczujecie harmonię ze światem i radość życia. Ćwiczyć może każdy, nieistotna jest kondycja fizyczna, waga, wiek. Wystarczy pozytywne nastawienie. Zapisy:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

https://www.facebook.com/events/193208031047546/

 

PUBLIKACJE

 

Jest już nowy numer Gazety Górskiej

Więcej o numerze: http://www.gazetagorska.pttk.pl/nr-29-wiosna-2016-94/

 

Majowe Na szlaku

Majowo zapraszamy do lektury

http://www.na-szlaku.net/?maj-2016%2C5

 

RABATY DLA CZŁONKÓW PTTK

 

Camp 66 zaprasza turystów przez cały rok

Noclegi - wypożyczenie sprzętu sportowego i turystycznego dla członków PTTK 10% rabatu. Zapraszamy na warsztaty robienia pizzy dla dzieci i dorosłych

Naszą misją jest dzielenie się pasją i wiedzą.

Zapisy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., tel. +48 792 566 569, Widokowa 9, 58-534 Ściegny,

http://camp66.pl/

 

SE-MA-FOR Muzeum Animacji

Muzeum Animacji SE-MA-FOR w Łodzi udziela rabatu w wysokości 10% na bilet normalny i ulgowy członkom PTTK z ważną legitymacją.

http://muzeum.se-ma-for.com

 

TRYBECO wspiera rozwój turystyki rowerowej w Polsce!

Razem z PTTK chcemy promować i rozwijać w Polsce turystykę rowerową i wspierać aktywny wypoczynek. Naszym celem jest umożliwienie maksymalnie szerokiemu gronu użytkowników jazdy na rowerze i/lub rowerze elektrycznym.

W ramach współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, członkom PTTK oferujemy rabat w wysokości 5% na zakup wszystkich produktów marki TrybEco – rowerów i skuterów elektrycznych.

Więcej informacji na naszej stronie: http://www.trybeco.com/project/pttk/

 

Z legitymacją PTTK taniej

Przypominamy, że członkowie PTTK z opłaconą składką członkowska za dany rok korzystają z licznych rabatów. Zachęcamy do bieżącego śledzenia miejsc, które tych rabatów udzielają.

http://www.pttk.pl/zycie/rabaty/

 

TO JUŻ BYŁO …

 

Poznaliśmy laureatów Konkursu „Poznajemy Ojcowiznę”

W dniach 13-15 maja 2016 roku w Kozienicach odbyło się podsumowanie XXIII edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”. Poznaliśmy laureatów, a liczne fotorelacje pokazują, że imprezę tę możemy zaliczyć do bardzo udanych. Laureatom gratulujemy, a nauczycielom i opiekunom dziękujemy za przygotowanie finalistów.

 

Protokół XXIII edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę”

http://www.mlodziez.pttk.pl/dla-was/konkursy/poznajemy-ojcowizne/2016-kozienice/404-protokol-xxiii-edycji-ogolnopolskiego-mlodziezowego-konkursu-krajoznawczego-poznajemy-ojcowizne

Zdjęcia dla osób, które nie mają konta Facebook - autor Paweł Zań:

https://picasaweb.google.com/102194283675625469751/6286155278918834897

Relacja fotograficzna Elżbiety Matusiak-Gordon

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1058850154151813.1073741899.152511914785646&type=3

 

Zdjęcia Kozienickiego Domu Kultury

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1058071537573751.1073742288.188847141162866&type=3

Informacje w lokalnych mediach

http://www.kozienice24.pl/nowosci,top,1,1,_zdjecia_kozieniccy_uczniowie_la,3293.html

 

Znamy Eksperta Turystyki 2016 wśród młodzieży

W dniach 20-23 kwietnia 2016 roku na terenie Stacji Terenowej Uniwersytetu Łódzkiego w Spale zakończył etap centralny III Olimpiady Wiedzy o Turystyce. Hasło przewodnie tegorocznych zmagań brzmiało: „Szlaki turystyczne – od pomysłu do realizacji ”. Organizatorem olimpiady jest Instytut Geografii Miast i Turyzmu, Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, a Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze objęło patronatem honorowym to przedsięwzięcie.

Więcej na stronie:http://www.turyzm.edu.pl/olimpiada.php  

 

Zapraszamy do współpracy

Jeżeli masz informacje o ciekawych wydarzeniach, chcesz, aby informacja z życia Twojego Oddziału trafiła do odbiorców naszego serwisu, skontaktuj się z nami:

Jolanta Śledzińska – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 

 

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

ul. Senatorska 11

00-075 Warszawa

tel. +48 22 826 22 51

www.pttk.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Opracowanie informacji: Jolanta Śledzińska, Wojciech Koboska

Obsługa techniczna serwisu: Wojciech Koboska.