Odwiedza nas 38 gości oraz 0 użytkowników.

Serwis informacyjny PTTK Nr 46 - 30 Czerwca 2016 roku. Informacje o najnowszych wydarzenia

Serwis informacyjny

Polskiego Towarzystwa
Turystyczno-Krajoznawczego

30 czerwca 2016 r. Informacje o najnowszych wydarzeniach.

Życzymy wspaniałych, pogodnych i roześmianych wakacji bogatych w wędrówki i przeżycia krajoznawcze.

Niech ten letni czas będzie pełen niezapomnianych wrażeń i chwil.

ROK KRAJOZNAWSTWA POLSKIEGO W PTTK

 Współczesne oblicza krajoznawstwa

Przekazywanie wiedzy krajoznawczej, zarówno tej historycznej, jak i współczesnej, może, a nawet powinno być wykorzystane nie tylko do budowania tożsamości (lokalnej, regionalne czy narodowej), ale także do wzmocnienia więzi między różnymi pokoleniami turystów-krajoznawców. Wydaje się więc, że niezbędnym jest podjęcie dyskusji nad określeniem współczesnego oblicza i roli krajoznawstwa, szczególnie w kontekście dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości (nowe technologie) oraz zmian przestrzennych i organizacyjnych.

PTTK organizuje w dniach 5-7.10.2016 r. w Kazimierzu Dolnym konferencję popularnonaukową „Współczesne oblicza krajoznawstwa” poświęconą m.in. poszukiwaniu odpowiedzi na szereg intrygujących, ale też i aktualnych pytań, które znajdziecie na stronie:

http://www.tlp.pttk.pl/Konferencja-Wspolczesne-oblicza-krajoznawstwa

 Krajoznawstwo 2.0 – nowoczesny wymiar poznawania

Serdecznie zapraszamy na ogólnopolskie warsztaty edukacyjne „Krajoznawstwo 2.0 – nowoczesny wymiar poznawania”. Celem warsztatów jest prezentacja nowoczesnych technologii oraz form działania, których zastosowanie wzmocni kompetencje uczestników w pracy krajoznawczej z różnymi pokoleniami turystów.

Warsztaty odbędą się w dniach 23-25.09.2016 r. w hotelu turystycznym PTTK „Turysta” w Sandomierzu. Szkolenie kierowane jest do nauczycieli, opiekunów szkolnych kół turystyczno-krajoznawczych, pracowników i działaczy skupionych przy regionalnych pracowniach krajoznawczych, a także do instruktorów harcerskich.

Informacja o warsztatach, karta zgłoszenia www.tlp.pttk.pl/Warsztaty-Krajoznawstwo-2.0

 Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna

24 września 2016 roku o godzinie 10.00 wyruszamy pieszo, rowerem, kajakiem lub konno na Międzypokoleniową Sztafetę Turystyczną. Spotkajmy się wszyscy na turystycznym szlaku - dzieci, młodzież i seniorzy. Zapraszamy całe wędrujące rodziny. Pokażmy wspólnie, że wędrować każdy może!

http://www.tlp.pttk.pl/Miedzypokoleniowa-sztafeta-turystyczna-2016

 Konkurs na pracę doktorską o tematyce górskiej

Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie organizuje Konkurs im. Walerego Goetla na najlepszą pracę doktorską o tematyce górskiej. Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych prac poświęconych szeroko rozumianej tematyce górskiej (góry Polski i świata).

http://www.cotg.pttk.pl/index.php/konkurs/

 Konkurs na pracę dyplomową z zakresu krajoznawstwa

W ramach Roku Krajoznawstwa Polskiego ogłoszono Konkurs Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego na najlepszą pracę licencjacką lub magisterską z zakresu krajoznawstwa. Zachęcamy do wzięcia udziału w nim.

Regulamin i karta zgłoszenia do pobrania

http://www.kkraj.pttk.pl/110lat/konprdypl-reg.pdf

 RODZINNIE Z PTTK

 Czy chcecie być Turystyczną Rodzinką?

Zachęcamy rodziny do wspólnego wędrowania, poznawania swojej Małej Ojcowizny, zdobywania odznak krajoznawczych, a także zgłoszenia się do Ogólnopolskiego Konkursu „Turystyczna Rodzinka”. W ramach konkursu organizujemy warsztaty dla rodzin. https://www.facebook.com/rodzina.pttk/photos_stream

Karta zgłoszenia oraz zasady udziału w Konkursie są dostępne

http://www.rodzina.pttk.pl/pliki/konkursy2016/rodzinka/Konkurs_Turystyczna_rodzinka_2016_regulamin.pdf

 Górska Odznaka Turystyczna „W góry” – dla dzieci

Miło nam poinformować rodziny wędrujące po górach z dziećmi, że z początkiem roku 2016 została wprowadzona nowa odznak w systemie GOT PTTK - odznaka Górska Odznaka Turystyczna  PTTK „W góry” posiadająca trzy stopnie brązowy, srebrny i złoty.

Odznaka ta ma na celu zachęcać najmłodszych turystów ( w wieku lat 5+) do uprawiania turystyki górskiej, poznawania polskich gór, a następnie do zdobywania dalszych rodzajów i stopni GOT PTTK.

http://ktg.pttk.pl/index.php?mod=news&act=showfull&id=1450558284

 Zabierzcie swoje Pociechy ze sobą na bazy namiotowe!

Specjalnie dla nich ustanowiliśmy Dziecięcą Bazową Odznakę Turystyczną PTTK!

Dla kogo ta odznaka?

Dozwolona jest do lat 10 :)

Co trzeba zrobić?

Należy odwiedzić przynajmniej dwie Studenckie Bazy Namiotowe.

Szczegóły można znaleźć w znowelizowanym Regulaminie Bazowej Odznaki Turystycznej PTTK. Regulamin  odznaki:  http://oakrakow.pttk.pl/j/index.php?option=com_content&task=view&id=413&Itemid=177

 Karta Dużej Rodziny w PTTK

Traktując turystykę rodziną, jako realizację ważnej misji społecznej zapobiegającej m.in. wykluczeniu społecznemu, PTTK przystąpiło do programu Karty Dużej Rodziny zapraszając do ponad 50 obiektów turystyki aktywnej, położonych w górach, nad morzem i nad jeziorami. Atrakcyjne lokalizacje pozwolą na zaplanowanie ciekawego pobytu i wybranie odpowiednich do wieku i zainteresowań  tras i form turystycznych wędrówek.

Prosimy zapoznać się z listą obiektów turystycznych, które udzielają zniżek w ramach Karty Dużej Rodziny.

http://www.rodzina.pttk.pl/pliki/kdr/kdr_pttk_obiekty_ze_znizkami.pdf

 NA SZLAKU

 Gmina przyjazna rowerzystom

Do 10 sierpnia przyjmowane są zgłoszenia do tegorocznej, czwartej edycji ogólnopolskiego konkursu PTTK „Gmina przyjazna rowerzystom”. Celem konkursu jest upowszechnianie bezpiecznych form uprawiania turystyki rowerowej, promowania jednostek samorządowych tworzących infrastrukturę odpowiednią dla ruchu rowerowego, popularyzowanie informacji o gminach, które w swoich planach i działaniach uwzględniły potrzeby rowerzystów, popularyzują aktywny wypoczynek na rowerach, tworzą rowerową infrastrukturę, uczestniczą aktywnie w imprezach i akcjach rowerowych, wydają przewodniki i mapy dla rowerzystów. Idea organizacji konkursu dla gmin zrodziła się w 2012 roku ustanowionym przez PTTK Rokiem Turystyki Rowerowej.

http://www.narowerze.pttk.pl/konkurs-Gmina-przyjazna-rowerzystom

 49 Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej

To już 49. raz w Szklarskiej Porębie w dniach 4-7 sierpnia 2016 r. odbędzie się w niepowtarzalnym klimacie Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej, nad którą patronat objęło Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

http://gieldapiosenki.pl/gielda/

 Ogólnopolski Zlot Zdobywców i Sympatyków GOT PTTK „Babia Góra 2016”

Komisja Turystyki Górskiej ZG PTTK i Klub Turystyki Górskiej „DIABLAK” im. płk. Tadeusza Korniłowicza zapraszają na 1. Ogólnopolski Zlot Zdobywców i Sympatyków GOT PTTK. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie:

http://ktg.pttk.pl/index.php?mod=news&act=showfull&id=1465066670

 Szlaki turystyczne w Małopolsce w wersji mobilnej

Geoportal krajoznawczy http://www.malopolska.szlaki.pttk.pl/ dostępny jest w darmowej wersji mobilnej. Znajdziecie tam opisy szlaków pieszych, narciarskich, rowerowych i konnych oraz wiele ciekawych informacji krajoznawczych.

 Odznaka Głównego Szlaku Świętokrzyskiego PTTK

Po odznakach Głównego Szlaku Beskidzkiego oraz Sudeckiego nadszedł czas na odznakę Głównego Szlaku Świętokrzyskiego. Można ją zdobywać już od stycznia 2016 roku. Regulamin oraz informacja o odznace na stronie:http://www.cotg.pttk.pl/gsl/index.html

 Imprezy wodne

Zapraszamy do zapoznania się z Kalendarzem Imprez Wodniackich na 2016 rok. Znajdziecie w nim imprezy kajakowe, żeglarskie i podwodne.

Więcej  http://ktz.pttk.pl/images/stories/Kal2016.pdf

Kalendarz imprez kajakowych znajdziemy w Informatorze Kajakarza

http://ktkaj.pttk.pl/Informator2016.pdf

 Wyprawy rowerowe

Zachęcamy do zapoznania się z Ogólnopolskim Kalendarzem Imprez Rowerowych organizowanych przez Oddziały, Koła i Kluby PTTK na terenie Polski.

http://ktkol.pl/kalendarz-imprez/

 OBIEKTY PTTK ZAPRASZAJĄ

 Studenckie chatki i bazy namiotowe

Jeżeli planujecie wyprawę, która pozwoli Wam odpocząć od cywilizacji i zgiełku, to najlepszym miejscem na odpoczynek są studenckie chatki i bazy namiotowe.

http://www.pttk.pl/obiekty/sbn_2016.pdf

 Obiekty PTTK na turystycznych szlakach

Obiekty PTTK są zlokalizowane głównie na terenach atrakcyjnych dla turystów w górach, w pasie pojezierzy, na wybrzeżu oraz w miastach. Znaczna ilość schronisk i stanic jest zlokalizowana na terenach chronionych w parkach narodowych i ich otulinach, w parkach krajobrazowych, strefach ciszy, wzdłuż szlaków turystycznych w Polsce pieszych, rowerowych, wodnych, motorowych i górskich.

http://obiekty.pttk.pl/start.php

 PUBLIKACJE

 Gazeta Górska w wersji elektronicznej już w sprzedaży!

Idzie nowe i nowoczesne!!!  Gazeta Górska dostępna jest w wersji elektronicznej (PDF) w sklepiku internetowym COTG PTTK.

Kolejne numery również będzie można nabyć w tej formie! Letnia Gazeta już niedługo!

http://www.gazetagorska.pttk.pl/685/#

 Lipcowy numer NA SZLAKU!

Zapraszamy do lektury najnowszego wydania magazynu NA SZLAKU. W lipcu pojeździmy rowerem po Toruniu, odwiedzimy „wyspę sztuki barokowej” w Czechach, pospacerujemy po kanadyjskim London, odpowiemy na pytanie: co to jest mofeta. Zaliczymy kilka ciekawych imprez turystyczno - krajoznawczych oraz dowiemy się co robili miłośnicy zabytków w Muchowie. Mamy również kilka ciekawych propozycji dla wszystkich tych, którzy nie mają jeszcze planów na tegoroczne wakacje: wolontariat w najbardziej dzikim zakątku Mazur – Republice Ściborskiej lub wędrówkę po czerwonym szlaku w krainie Baby Jagi!

http://www.na-szlaku.net/

 RABATY DLA CZŁONKÓW PTTK

 Zniżki w schroniskach PTTK i obiektach w Austrii - dla członków Alpenverein Austria i członków PTTK

17 marca 2016 roku została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Alpenverein Polska a Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym. Współpraca będzie polegała na wspieraniu i upowszechnianiu turystyki górskiej, integracji europejskiej, wzajemnym udzielaniu rabatów we własnych schroniskach.

http://www.pttk.pl/zycie/rabaty/index.php?co=alpenverein

 Rabat na nocleg w A&O dla członków PTTK

Teraz możesz taniej nocować w 31 obiektach A&O HOTELS and HOSTELS w Niemczech, Austrii i Czechach oraz Holandii. Jeżeli jesteś Członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i posiadasz ważną legitymację członkowską PTTK, otrzymujesz rabat w wysokości 12% na noclegi w hotelach i hostelach sieci A&O.

http://www.aohostels.com/pl/serwis/pttk/

 Camp 66 zaprasza turystów przez cały rok

Noclegi - wypożyczenie sprzętu sportowego i turystycznego dla członków PTTK 10% rabatu. Zapraszamy na warsztaty robienia pizzy dla dzieci i dorosłych

Naszą misją jest dzielenie się pasją i wiedzą.

Zapisy:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., tel+48 792566569, Widokowa 9, 58-534 Ściegny

http://camp66.pl/

SE-MA-FOR Muzeum Animacji

Muzeum Animacji SE-MA-FOR w Łodzi udziela rabatu w wysokości 10% na bilet normalny i ulgowy członkom PTTK z ważną legitymacją.

http://muzeum.se-ma-for.com

 TRYBECO wspiera rozwój turystyki rowerowej w Polsce!

Razem z PTTK chcemy promować i rozwijać w Polsce turystykę rowerową i wspierać aktywny wypoczynek. Naszym celem jest umożliwienie maksymalnie szerokiemu gronu użytkowników jazdy na rowerze i/lub rowerze elektrycznym.

W ramach współpracy z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym,członkom PTTK oferujemy rabat w wysokości 5% na zakup wszystkich produktów marki TrybEco – rowerów i skuterów elektrycznych.

Więcej informacji na naszej stronie:  

http://www.trybeco.com/project/pttk/

 Z legitymacją PTTK taniej

Przypominamy, że członkowie PTTK z opłaconą składką członkowską za dany rok korzystają z licznych rabatów. Zachęcamy do bieżącego śledzenia miejsc, które tych rabatów udzielają.

http://www.pttk.pl/zycie/rabaty/

 TO JUŻ BYŁO …

 OMTTK PTTK Rybnik 2016

Finał Centralnego XLIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK, który odbywał się w Rybniku w dniach 2-5 czerwca 2016 r.

https://www.facebook.com/pawel.zan/media_set?set=a.10204794366497277&type=3

Protokół finału centralnego XLIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno - Krajoznawczego.

http://www.mlodziez.pttk.pl/dla-was/konkursy/omttk-pttk/2016-rybnik/405-protokol-finalu-centralnego-xliv-ogolnopolskiego-mlodziezowego-turnieju-turystyczno-krajoznawczego-pttk-rybnik-5-czerwca-2016-r

 Zapraszamy do współpracy

Jeżeli masz informacje o ciekawych wydarzeniach, chcesz, aby informacja z życia Twojego Oddziału trafiła do odbiorców naszego serwisu, skontaktuj się z nami:

Jolanta Śledzińska –  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

ul. Senatorska 11

00-075 Warszawa

tel. +48 22 826 22 51

www.pttk.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Opracowanie informacji: Jolanta Śledzińska, Wojciech Koboska

Obsługa techniczna serwisu: Wojciech Koboska.