Odwiedza nas 109 gości oraz 0 użytkowników.

Serwis informacyjny PTTK Nr 50 - 28 Października 2016 roku. Informacje o najnowszych wydarzenia

PTTK

Serwis informacyjny
Polskiego Towarzystwa
Turystyczno-Krajoznawczego

28 października 2016 roku. Informacje o najnowszych wydarzeniach.

XXV Ogólnopolski Przegląd Książki Krajoznawczej i Turystycznej

Zapraszamy do udziału w tegorocznej XXV edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Międzynarodowe Targi Poznańskie i Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, objętego patronatami honorowymi Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiej Organizacji Turystycznej, Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz medialnymi TTG Central Europe, Wydawca.com.pl, Poznaj Swój Kraj, a wykonawczo realizowanego przez Centralną Bibliotekę PTTK w Warszawie.

Książki zgłaszane do udziału w Przeglądzie prosimy przysyłać na adres Centralnej Biblioteki PTTK w Warszawie do dnia 25 listopada 2016 r., gdzie będzie miało miejsce posiedzenie jury konkursowego. Uroczystość wręczenia nagród wyróżnionym wydawcom i autorom, z udziałem zaproszonych gości oraz wszystkich uczestników przeglądu odbędzie się na stoisku targowym w trakcie Tour Salonu w dniach 17-19 lutego 2017 r.

Informacje o przebiegu prac realizacyjnych Przeglądu, szczegółowy regulamin, kartę zgłoszenia oraz zdjęcia z wcześniejszych przeglądów znajdą Państwo na stronach internetowych Przeglądu Książki http://www.przegladksiazki.pl/www.facebook.co/Przeglad.Ksiazki, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego http://www.pttk.pl/

 

70-lecia powstania Dolnośląskiego Oddziału PTT

Oddział PTTK "Sudety Zachodnie" w Jeleniej Górze serdecznie zaprasza:

Z okazji 70-lecia powstania Dolnośląskiego Oddziału PTT, który od 1950 roku stał się Oddziałem PTTK, serdecznie zapraszamy na imprezy związane z  tym jubileuszem.

Wystawa „70 lat PTT-PTTK w fotografii”, wernisaż w dniu 4.11. 2016 r. (piątek) o godz. 16.00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze w „Galerii na Górze”. Na wystawie można będzie obejrzeć zdjęcia z przejawami różnorakiej działalności PTT i PTTK na obszarze Sudetów Zachodnich.

Konferencja pod patronatem Pani Dziekan dr hab. Elżbiety Sobczak, prof. nadzw. UE „70 lat PTT-PTTK na Ziemi Jeleniogórskiej” w dniu 19 listopada (sobota) o godz. 9.00 w auli Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Kochanowskiego 8.

www.pttk-jg.pl

 

I Podziemne Sympozjum Sudeckie

Delegatura Sudecka Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK, Komisja Krajoznawcza Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy przy Związku Gmin Karkonoskich w Bukowcu

Mają zaszczyt zaprosić na: I PODZIEMNE SYMPOZJUM SUDECKIE, które odbędzie się 5.11.2016 r. roku (sobota), godzina 10.00

Miejsce obrad: Muzeum Karkonoskie, Jelenia Góra, ul. Matejki 28

http://ktg.pttk.pl/index.php?mod=news&kt=10

 

IV Olimpiada Wiedzy o Turystyce

Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych zainteresowanych turystyką do udziału w Olimpiadzie Wiedzy o Turystyce w roku szkolnym 2016/17.

Czwarta edycja Olimpiady realizowana pod hasłem „Turystyka kulinarna – apetyt na region” ma na celu zwrócenie uwagi na szlaki kulinarne i produkty regionalne jako produkty turystyczne. Turystyka kulinarna jest jednym z najciekawszych zjawisk inspirowanych tradycjami i nowinkami kulinarnymi w polskiej turystyce XXI wieku. To zdrowa żywność, „nowe smaki”, słynne restauracje czy kulinarne regiony coraz częściej stają się celem turystycznych wojaży. Ponadto do podróży zachęcają liczne oryginalne i tradycyjne wydarzenia kulinarne (święta, festiwale gastronomiczne) czy przygotowane przez touroperatorów warsztaty i szkoły gotowania. Zadaniem uczestników podczas etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Turystyce będzie zaprezentowanie istniejącego lub zaprojektowanego przez siebie kulinarnego produktu turystycznego.

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze patronuje temu przedsięwzięciu i bierze udział w pracach Komitetu Głównego olimpiady. Zapraszamy.

http://www.turyzm.edu.pl/olimpiada.php

 

Imprezy na Orientację w 2017 roku

Dla miłośników imprez na orientację mamy dobrą wiadomość. Jest już dostępny kalendarz imprez na 2017 rok.

 http://ino.pttk.pl/imprezy/2017/kalendarz_2017.pdf

 

Kurs Przodowników Imprez na Orientację

Kurs Przodowników Imprez na Orientację organizowany przez Komisję Imprez na Orientację ZG PTTK oraz Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Imprez na Orientację odbędzie się w dniach 25-27.11.2016, w Siedlcu k. Częstochowy.

http://ino.pttk.pl/imprezy/2016/kurs_2016.pdf

 

PZJ, PZK i PTTK powołali wspólny zespół

Na mocy zawartego porozumienia partnerskiego pomiędzy Polskim Związkiem Jeździeckim, Polskim Związkiem Hodowców Koni oraz Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, został utworzony „Zespół do spraw zmian legislacyjnych w jeździectwie i hodowli koni”.

Celem powołania zespołu jest wypracowywanie wspólnych stanowisk dotyczących zmian legislacyjnych i proceduralnych, w zakresie rozwoju i promocji jeździectwa oraz hodowli koni sportowych i rekreacyjnych.

http://ktj.pttk.pl/

 

OBIEKTY PTTK ZAPRASZAJĄ

 

W stronę Pysznej i tatrzańskiej poezji

Schronisko Górskie PTTK na Hali Ornak w Dolinie Kościeliskiej oraz Muzeum Tatrzańskie serdecznie zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu „W stronę Pysznej i tatrzańskiej poezji…” poświęcone górskiej tradycji i schronisku na Pysznej.

Spotkanie odbędzie się 26.10.2016 r. o godz. 18.00

WSTĘP WOLNY

Tak było w 2015 roku

http://www.schronisko-ornak.pl/7-aktualnosci/24-w-strone-pysznej.html

 

Tai Chi w Samotni

Zapraszamy 14-19.11.2016 r. na warsztaty Tai chi w Schronisku PTTK Samotnia.

Po "rozgrzewce" w Camp 66 czekają na nas pełnowymiarowe, sześciodniowe ćwiczenia Tai Chi. Zapisy:Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej informacji: http://www.szkolagorska.com/taichi.php#1

 oraz https://www.facebook.com/events/632036210310440/

 

Szwajcarkowe granie – Leonard Luther

Gościem „Szwajcarkowego grania” będzie Leonard Luther http://www.leonardluther.pl/.

Zapraszamy 26.11.2016 r. do schroniska PTTK „Szwajcarka”  na niezwykłe i klimatyczne spotkanie z poezją śpiewaną.

https://www.facebook.com/events/913443975455613/

 

Szalona podróż dookoła świata

Chociaż do nocy sylwestrowej pozostało jeszcze sporo czasu już teraz proponujemy Wam wspólne pożegnanie 2016 roku. Tym razem pod hasłem przewodnim „Szalona podróż dookoła świata”. Taka podróż to marzenie wielu z nas, dlatego jeśli chcesz sobie zrobić przerwę od codzienności, nabrać dystansu a przede wszystkim spędzić wspaniałego Sylwestra - serdecznie zapraszamy! A co dokładnie będzie się działo?

Schronisko górskie PTTK „Przysłop pod Barania Górą” zaprasza serdecznie na wspólną szaloną podróż dookoła świata. SZCZEGÓŁY OFERTY, KOSZT I REZERWACJE: pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  

https://www.facebook.com/events/1282680388430119/

Powitaj nowy rok w Strzesze Akademickiej

Schronisko PTTK Strzecha Akademicka zaprasza do odwiedzenia schroniska, wspólne pożegnanie roku 2016 i powitanie 2017 w miłej atmosferze, przy dobrej muzyce i wyśmienitej kuchni.

http://strzechaakademicka.pl/sylwester

 

PUBLIKACJE

 

Hala Krupowa. Schronisko PTTK im. Kaziemierza Sosnowskiego

Osoby zainteresowane historią obiektu - Hala Krupowa. Schronisko PTTK im. Kazimierza Sosnowskiego, której autorem jest Jerzy Kapłon zapraszamy do sklepiku.

Publikacja wydana przez COTG PTTK w Krakowie w 2016 roku

http://sklepcotg.pttk.pl/wydawnictwa/237-hala-krupowa-schronisko-pttk-im-kazimierza-sosnowskiego-9788362473700.html

 

Kolejne „Wierchy” w sprzedaży

Miło nam poinformować, że ukazał się drukiem kolejny tom „Wierchów” (ogólnego zbioru „Pamiętnika TT” i „Wierchów” tom 119) za rok 2014.

http://sklepcotg.pttk.pl/glowna/236-wierchy-t80-rok-2014.html

„Piechur”

Interesujesz się turystyka pieszą? Chciałbyś wiedzieć więcej o tej formie turystyki? Zapraszamy do lektury „Piechura”

 http://ktpzg.pttk.pl/

REMONTY W OBIEKTACH NOCLEGOWYCH

Wisła „Nad Zaporą” oraz Dom Turysty w Szczyrku - obiekty nieczynne z powodu remontu.
Przepraszamy! O terminie wznowienia działalności powiadomimy.   

 

Z LEGITYMACJĄ PTTK TANIEJ

 

Domu Wczasów Dziecięcych w ZSAiO w Żywcu - Moszczanicy

Zapraszamy do Domu Wczasów Dziecięcych w ZSAiO w Żywcu – Moszczanicy.

Obiekt dysponuje 24 miejscami noclegowymi w pokojach 2 i 3 osobowych z łazienką. W czasie pobytu można także korzystać ze stołówki, świetlicy, biblioteki i siłowni oraz sal lekcyjnych. Uczestnicy mogą także korzystać z zajęć sportowych, strzeleckich, jazdy konnej i wycieczek krajoznawczo- turystycznych.

Jest to idealne miejsce na organizowanie zielonych szkół, obozów, warsztatów oraz ferii zimowych lub kolonii letnich.

Członkowie PTTK mogą korzystać z 15% rabatu na noclegi i 10% rabatu na wyżywienie.

 https://www.facebook.com/friendlyfarm2015DWD/

„Zajazd u Stefana” w Odolanowie

Restauracja „Zajazd u Stefana” w Odolanowie udziela 15% rabatu członkom PTTK.

https://www.facebook.com/zajazdustefana/

 

Centrum Edukacji i Turystyki „Wiking” Robert Filipski w Szczecinie 

rabat na następujące usługi:

- zakupy w  Internetowym Sklepie Działań Aktywnych „SkładnicaTurystyczna.pl” - 5%  dla członków i 10 % dla członków kadry programowej

  www.skladnicaturystyczna.pl - udział w dowolnej wycieczce kajakowej- bilet ulgowy - rabat 10-15%

 

Firma LUZ TOUR Marta Mazecka Zamość

rabat na następujące usługi:

1. wynajem urządzeń typu tour guide, służących do jednokierunkowego przekazu wiadomości audio od jednego nadawcy do wielu odbiorców - rabat 8% ceny zawartej w cenniku

2. pętle indukcyjne dla osób z niedosłuchem, korzystających z aparatów lub implantów słuchowych wyposażonych w cewkę indukcyjną - rabat w wysokości 8% ceny zawartej w cenniku

https://www.facebook.com/luztourpl/

 

Szewczyk Travel Centrum Organizacji Turystyki w Szczawnicy

rabat na następujące usługi:
- wycieczki jednodniowe (za wyjątkiem spływu Dunajcem) - 10%
- wynajem busów i autokarów- 10%
- usługa przewodnicka - 10%

Przypominamy, że członkowie PTTK z opłaconą składką członkowska za dany rok korzystają z licznych rabatów. Zachęcamy do bieżącego śledzenia miejsc, które tych rabatów udzielają.

http://www.pttk.pl/zycie/rabaty/

 

TO JUŻ BYŁO …

 

Warsztaty „Krajoznawstwo 2.0. Nowoczesny wymiar poznawania”

Z okazji obchodzonego w 2016 r. w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym Roku Krajoznawstwa Polskiego w dniach 23–25 września 2016 r. odbyły się w Sandomierzu ogólnopolskie warsztaty edukacyjne „Krajoznawstwo 2.0. Nowoczesny wymiar poznawania”, zorganizowane w ramach projektu „Krajoznawstwo kształtuje tożsamość i łączy pokolenia”.

Warsztaty obejmowały 30 godzin wykładów i zajęć praktycznych. Zajęcia teoretyczne miały miejsce w pięknym obiekcie noclegowym „Turysta”, prowadzonym przez Oddział PTTK im. Aleksandra Patkowskiego w Sandomierzu. Wprowadzeniem do nich było przedstawienie różnych ujęć pojęcia „krajoznawstwo”. Naświetlono krajoznawcze imprezy na orientację, przybliżono grę terenową geocaching jako nowoczesny wymiar poznawania kraju i świata, jak również questing, a także nakreślono rolę mediów społecznościowych i promocji. Ćwiczenia praktyczne realizowane były na takich przykładach aktywności turystycznych i rekreacyjnych, jak na przykład TRInO czy geocaching, ale tworzono też w grupach własne questy. Są to inne sposoby i metody na poznawanie własnego kraju, jego wyjątkowych czy nietypowych miejsc.

Jak ocenili uczestnicy – warsztaty ciekawe, a co najważniejsze inspirujące.

Szkolenie skierowane było do nauczycieli, opiekunów szkolnych kół krajoznawczo-turystycznych, pracowników i działaczy regionalnych pracowni krajoznawczych PTTK oraz instruktorów harcerskich.

http://www.pttk.pl/zycie/galerie/warsztaty_krajoz_2016/index.html

 

Międzypokoleniowa Sztafeta Turystyczna

Ponad 10 tys. osób w dniu 24.09.2016 r. wyruszyło pieszo, rowerem, kajakiem na III edycję Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej.

Relacje z tych wypraw możecie przeczytać i obejrzeć:

http://www.tlp.pttk.pl/Miedzypokoleniowa-sztafeta-turystyczna-2016

 

Znamy gminy przyjazne rowerzystom

Czas na wyniki! Oto nagrodzeni w V edycji naszego konkursu Gmina Przyjazna Rowerzystom! Wręczenie certyfikatów oraz nagród podczas gali otwarcia Kielce Bike Expo! Gratulacje dla wszystkich gmin!

https://www.facebook.com/rower.pttk/photos/a.381191138594294.80591.348604051853003/1141304455916288/?type=3&theater

W dniach 29.09-1.10.2016 gościliśmy na targach Kielce Bike-Expo, gdzie m.in. podczas uroczystej Gali wręczono certyfikaty i wyróżnienia. Grand Prix powędrowało do gminy Murowana Goślina (woj. wielkopolskie).

http://www.pttk.pl/zycie/galerie/gpr_2016/index.html

Dziękujemy sponsorom m. In. Firmie TrybEco S.A z Łodzi, Ministerstwu Sportu i Turystyki, Związkowi Powiatów Polskich, magazynowi „Rowertour”.

https://www.facebook.com/rower.pttk/posts/1156544727725594

 

Współczesne oblicza krajoznawstwa

W dniach 5-7. 10.2016 r. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą spotkali się krajoznawcy z całego kraju, którzy wzięli udział w popularnonaukowej konferencji „Współczesne oblicza krajoznawstwa”.

Konferencja poświęcona była poszukiwaniu odpowiedzi na szereg intrygujących, ale też i aktualnych pytań:

Co w XXI w. (w erze Facebooka) oznacza pojęcie „krajoznawstwo”?

Jakimi metodami prowadzić dziś działalność dokumentacyjną, popularyzatorską i szkoleniową?

Czy we współczesnym modelu patriotyzmu jest miejsce dla krajoznawstwa? A jeśli tak, to jakie?

Jak wyważyć optymalne proporcje pomiędzy wartościami edukacyjno-wychowawczymi a powszechnym dążeniem do rozrywki i zabawy?

Jakie są relacje krajoznawstwa z masową turystyką poznawczą?

W jaki sposób efektywnie wykorzystywać w działalności krajoznawczej nowe technologie i formy turystyki (np. zwiedzanie interaktywne, z fabułą, rekonstrukcje historyczne)?

Czy istnieje konflikt pomiędzy tradycyjnym a nowoczesnym pojmowaniem krajoznawstwa? Czego dotyczą te antagonizmy?

 

Wkrótce ukaże się recenzowana publikacja pokonferencyjna pt. „Współczesne oblicza krajoznawstwa”.

Fotorelacja z konferencji autorstwa Bogumiła Korzeniowskiego http://www.tlp.pttk.pl/node/44

 

XVII Ogólnopolski Zlot Oddziałów i Kół Środowiskowych PTTK- Tychy 

W dniach 7-9 października 2016 r. pod patronatem Prezydenta Miasta Tychy odbył się XVII Ogólnopolski Zlot Oddziałów i Kół Środowiskowych PTTK. Organizatorami byli: Oddział PTTK w Tychach i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Tychach, a współorganizatorami: Tyska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Oskard” oraz Komisja Środowiskowa Zarządu Głównego PTTK.

http://www.pttk.pl/zycie/galerie/17_ozoiks_2016/index.html

 

Wręczono tytuł i medal Nauczyciel Kraju Ojczystego

Od dnia 19.10.2016 r. mamy już 216 osób wyróżnionych honorowym tytułem „Nauczyciel Kraju Ojczystego”. W tym dniu do dotychczas wyróżnionych z różnych stron Polski dołączyło 23 osoby od lat wyróżniające się systematyczną pracą edukacyjno-wychowawczą przyczyniającą się do upowszechniania turystyki i krajoznawstwa wśród dzieci i młodzieży. Tak jak dotychczas uroczystość wręczania tego zaszczytnego wyróżnienia odbyła się w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie. Wyróżnienia Zarządu Głównego PTTK i list gratulacyjny od Ministerstwa Edukacji Narodowej wręczali wiceminister edukacji Teresa Wargocka oraz prezes Zarządu Głównego PTTK, Roman Bargieł. Sylwetki wyróżnionych osób przedstawiał Henryk Miłoszewski, wiceprezes Zarządu Głównego PTTK.

http://www.pttk.pl/zycie/galerie/nko_2016/index.html

 

Komisja Motorowa w Nadarzynie

W dniach 14-16.10.2016 r. odbyły się Międzynarodowe Targi Turystyczne WORLD TRAVEL SHOW. Targi odbyły się na terenach Międzynarodowego Centrum Targowo -Kongresowego  PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie.

Impreza Centralna zarejestrowana w Harmonogramie Imprez Motorowych Komisji Turystyki Motorowej ZG PTTK.

Targi odwiedzili przedstawiciele klubów turystyki motorowej PTTK z Warszawy, Gdańska, Płocka, Radomia, Grudziądza oraz turyści indywidualni. Na stoisku PTTK była prezentowana turystyka kwalifikowana, promocja odznak i książeczek turystyki kwalifikowanej.

http://ktmzg.pttk.pl/index.php/82-uncategorised/333-targi-w-nadarzynie-2016

 

56. Centralny Zloty Młodzieży PTTK „Palmiry”

Centralny Zlot Młodzieży „Palmiry” odbył się w dniach 20-22.10.2016 r.

Rok 2016 został ogłoszony przez parlament Rokiem Henryka Sienkiewicza. Nic dziwnego, że na temat przewodni Zlotu wybrano okres „potopu szwedzkiego”, a konkretnie te wydarzenia, które 360 lat temu rozgrywały się na Mazowszu.

Otwarcie Zlotu odbyło się w dniu 20.10.2016 r. w Warce

https://www.facebook.com/Centralny-Zlot-M%C5%82odzie%C5%BCy-PALMIRY-153128114748618/?fref=ts

 

Zapraszamy do współpracy

Jeżeli masz informacje o ciekawych wydarzeniach, chcesz, aby informacja z życia Twojego Oddziału trafiła do odbiorców naszego serwisu, skontaktuj się z nami:

Jolanta Śledzińska – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 

 

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

ul. Senatorska 11

00-075 Warszawa

tel. +48 22 826 22 51

www.pttk.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Opracowanie informacji: Jolanta Śledzińska, Wojciech Koboska

Obsługa techniczna serwisu: Wojciech Koboska.