Odwiedza nas 37 gości oraz 0 użytkowników.

Serwis informacyjny PTTK Nr 52 - 22 Grudnia 2016 roku. Informacje o najnowszych wydarzenia

PTTK

Serwis informacyjny
Polskiego Towarzystwa
Turystyczno-Krajoznawczego

22 grudnia 2016 roku. Informacje o najnowszych wydarzeniach.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy, by te dni były pełne radości i uśmiechu, życzymy wielu wspaniałych chwil w gronie rodziny, przyjaciół oraz bliskich osób.  
Niech Święta Bożego Narodzenia cieszą śnieżną bielą i pachną choinką rozświetloną ciepłym blaskiem płomieni świec, będą wytchnieniem od trosk dnia codziennego.

Nadchodzący Nowy 2017 Rok niech sprzyja wszelkim planom i sukcesom, niosąc pogodę ducha i życzliwość otoczenia.

 

Wystawa 110 lat Krajoznawstwa Polskiego. Tradycja i nowe wyzwania

Z okazji 110 jubileuszu powstania Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego na prośbę Komisji Krajoznawczej ZG PTTK Centralna Biblioteka PTTK przygotowała wystawę fotograficzną „110 lat Krajoznawstwa Polskiego. Tradycja i nowe wyzwania wraz z katalogiem wystawowym”. Więcej o wystawie, możliwości jej wypożyczenia.

http://centralnabibliotekapttk.pl/index.php?page=wystawy

 

Wisła łączy – hasło PTTK na 2017 rok

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze zatwierdziło hasło programowe na 2017 rok -  „Wisła łączy”. Wspólnie będziemy chcieli  pokazać, że Wisła łączy – pokolenia, formy turystyki, pasje, pasjonatów. Więcej na stronie  http://www.rokwisly.pl/dzialanie/sztandarowy-rejs-zeglarsko-motorowodny-pttk-krolowa-wisla-2017/

 

Podróż w kolorze – polskie góry zimą

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy plenerowej zlokalizowanej w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu (obok Pałacu Prezydenckiego) – „Podróż w kolorze- Polskie góry zimą”, na której można zobaczyć m.in. piękne zdjęcia schronisk górskich PTTK. Wystawa pod patronatem Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego.

Celem wystawy jest promocja Polski wśród Polaków i wśród turystów zagranicznych. Pokazanie tego, co łączy Polaków niezależnie od ich poglądów - nasza historia, dorobek kulturowy i współczesne osiągnięcia. Wystawy cieszą się dużym powodzeniem wśród oglądających i zaskakują swoją treścią. Wielokrotnie oglądający zwracają uwagę na to, że nie wiedzieli o tym, co kryje nasz kraj. Wystawa jest  czynna do 28 grudnia 2016 r. Można ją obejrzeć też na stronie www.polskanaj.pl

 

Kursy lawinowe dla każdego!

Zapraszamy do 5+Szkoły Górskiej, działającej przy Schronisku w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach, na kursy lawinowe dla początkujących. Nie musisz mieć żadnego doświadczenia, by wziąć udział w kursie. Zajęcia trwają od piątku do niedzieli i nauczysz się na nich, jak bezpiecznie poruszać się zimą po górach, unikać lawin, wybierać trasę wycieczki, a w razie wypadku, co robić i jak posługiwać się zestawem lawinowym. Zapewniamy cały specjalistyczny sprzęt. Zapisy i informacje na  http://www.szkola-gorska.pl/

 

II Międzynarodowy Letni Zlot Turystów

Zarząd Główny PTTK zaprasza na II Międzynarodowy Letni Zlot Turystów. Zlot odbędzie się w dniach 6-9.07.2017 w Górach Inowieckich (Povażsky Inovec) na Słowacji z bazą w miejscowości Duchonka (około 45 km od Trenczyna). Zlot organizowany jest przez Klub Słowackich Turystów. W organizacji imprezy pomaga Klub Czeskich Turystów, Klub Węgierskich Turystów i PTTK.  Termin zgłoszeń przedłużono do 29 grudnia 2016 roku.

http://ktg.pttk.pl/index.php?mod=news&act=showfull&id=1481537145

 

Ferie zimowe w górach 2017

Jeśli zastanawiacie się gdzie spędzić ferie - ferie w górach - dobrze trafiliście. Schronisko Trzy Korony to idealne miejsce na spędzenie ferii zimowych w górach z dzieckiem. Pieniny zimą obfitują w  różne atrakcje. Nieopodal Schroniska znajduje się naturalne lodowisko oraz stoki narciarskie, na których oddać się można prawdziwemu śnieżnemu szaleństwu. Znajduje się tu również ok. 40 km tras do narciarstwa biegowego. Osobom preferującym cieplejsze klimaty, do gustu z pewnością przypadnie wycieczka do jednego ze znajdujących się niedaleko basenów termalnych. Warto skusić się również na udział w kuligu zakończonym ogniskiem. W wolnych chwilach można udać się na spacer, ulepić bałwana, urządzić bitwę na śnieżki, pozjeżdżać na sankach lub po prostu podziwiać znajdujące się za oknem widoki przy domowym cieście i kawie. Zachęcamy do bardziej szczegółowego zapoznania się z ofertą schroniska.

http://www.trzykorony.pl/oferta/pakiety/ferie-zimowe-w-gorach-64

 

Przybieżeli do Pasterki....

Doskonała kuchnia, wspólne kolędowanie i Pasterka w Pasterce?

Po raz kolejny zapraszamy na skorzystanie z Pakietu Świątecznego, w ramach którego wspólnie będziemy wypatrywać pierwszej gwiazdki, zjemy doskonałą Kolację Wigilijną, pośpiewamy kolędy i nie tylko, a na koniec spotkamy się w przepięknym pasterkowym kościele, na jedynej w Polsce Pasterce w Pasterce. A to nie koniec atrakcji. Więcej:

http://www.przystanekpasterka.pl/oferta/swieta

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zawita do Samotni

Jak co roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zawita do Samotni ze swoim niepowtarzalnym klimatem. Kto był ten wie, a kto nie był, ten pozna sławę jednej z najhuczniejszych imprez w naszym kalendarzu. Wykłady, licytacje, zabawa - już nie możemy się doczekać. Zapraszamy 14-15.01.17 na Górski finał WOŚP w Samotni.

https://www.facebook.com/events/1801146730129580/

 

Trzynasty Karpacki Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Serdecznie zapraszamy do udziału w Trzynastym Karpackim Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (14/15.01.2017), w którym uczestniczyć będą schroniska: w Dolinie Pięciu Stawów, na Hali Kondratowej, Hali Lipowskiej, Hali Miziowej, Krawcowym Wierchu, Markowych Szczawinach, na Hali Ornak, Polanie Chochołowskiej, Rycerzowej oraz Chatka Skalanka i Gorczańska Chata.

Przez cały finałowy weekend w „grających” schroniskach otwarte będą orkiestrowe sklepiki, w sobotni wieczór przeprowadzone zostaną licytacje, a w niedzielę wolontariusze wyruszą ze skarbonkami na szlaki.


Wybierzcie się zatem w drugi weekend stycznia w góry, aby przyjemne połączyć z pożytecznym: wycieczkę ze wsparciem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. I zabierzcie ze sobą duuuuużo pieniędzy, bo w orkiestrowych sklepikach będzie można uzupełnić swój ekwipunek turystyczny, płacąc mniej, niż na nizinach.

Więcej informacji na stronie www.orkiestra.e-beskidy.com

 

Luboń Wielki z kamerą

Z przyjemnością zawiadamiam, że Luboń Wielki dołączył właśnie do nielicznego grona schronisk, w których zainstalowane zostały kamery internetowe. Dzięki temu, bieżące warunki na szlakach, będzie można sprawdzić jeszcze łatwiej. Nie poprzestawajmy jednak na wirtualnych wizytach na Luboniu, gdyż żaden obraz nie zastąpi widoku sprzed schroniska, oglądanego na własne oczy... :).

Aktualny obraz z kamery jest dostępny pod adresem: http://lubon.myartsonline.com

 

Roztoka zaprasza na wystawę „Spotkane w ciszy”

Schroniska PTTK w Dolinie Roztoki w Tatrach Wysokich, Okręg Górskiego Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Muzeum w Niepołomicach zapraszają na wystawę fotografii Włodzimierza Puchalskiego „Spotkane w ciszy”. Wystawa odbędzie się w terminie od 24 grudnia do 15 lipca maja 2017 roku,

Włodzimierz Puchalski jeden z najsławniejszych polskich przyrodników fotografików oraz reżyser filmów przyrodniczych. Autor określenia „bezkrwawe łowy”, odnoszącego się do fotografowania przyrody.

„Ten człowiek kochał przyrodę nie tylko sercem ale poprzez całą swoją działalność, nieomal każdym kadrem filmu czy zatrzymaną w ruchu fotografią. Przyroda jest u niego bohaterem wspaniałym, niedościgłym w doskonałości i niepoznanym w swych tajemnicach. (…)”

http://www.schroniskoroztoka.com.pl/

 

Szalona podróż dookoła świata

Chociaż do nocy sylwestrowej pozostało jeszcze sporo czasu już teraz proponujemy Wam wspólne pożegnanie 2016 roku! Tym razem pod hasłem przewodnim „Szalona podróż dookoła świata”. Taka podróż to marzenie wielu z nas, dlatego jeśli chcesz sobie zrobić przerwę od codzienności, nabrać dystansu a przede wszystkim spędzić wspaniałego Sylwestra - serdecznie zapraszamy. A co dokładnie będzie się działo?
Schronisko górskie PTTK „Przysłop pod Barania Górą” zaprasza serdecznie na wspólną szaloną podróż dookoła świata. Szczegóły, koszt i rezerwacje pod adresem mailowym: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  

https://www.facebook.com/events/1282680388430119/

 

Kultura ludowa Górali Sądeckich od Kamienicy, Łącka i Jazowska

„Kultura ludowa Górali Sądeckich od Kamienicy, Łącka i Jazowska” jest już w sprzedaży w sklepiku internetowym COTG PTTK w Krakowie  kolejny tom z serii .poświęconej góralszczyźnie. Książka pod redakcją Katarzyny Ceklarz i Magdaleny Kroh składa się z 21 artykułów, liczy 650 stron, zawiera 230 fotografii i rycin oraz kilku map i szkiców. Publikacja z pewnością zainteresuje miłośników gór i góralszczyzny.

https://www.facebook.com/cotgpttk/photos/a.235075929874109.58628.221360487912320/1174669205914772/?type=3&theater

 

Informator Kajakarza na 2017 rok

Zachęcamy do lektury Informatora Kajakarza na 2017 rok. Zawiera on blisko 200 propozycji imprez kajakowych.  Niezapomniana atmosfera przyjaźni, z zachowaniem warunków bezpieczeństwa jest naszym drogowskazem. Przeżyj z nami przygodę. Nie pożałujesz.

http://www.pttk.pl/zycie/imprezy/KTKaj_Informator_2017.pdf

 

Imprezy na Orientację w 2017 roku

Dla miłośników imprez na orientację mamy dobrą wiadomość. Jest już dostępny kalendarz imprez na 2017 rok.

 http://ino.pttk.pl/imprezy/2017/kalendarz_2017.pdf

 

REMONTY W OBIEKTACH NOCLEGOWYCH

Wisła „Nad Zaporą" oraz Dom Turysty w Szczyrku - obiekty nieczynne z powodu remontu.
Przepraszamy! O terminie wznowienia działalności powiadomimy.

 

Z LEGITYMACJĄ PTTK TANIEJ

 

Mazury z rabatem

Spółka PTTK Mazury w Olsztynie wprowadziła zniżki dla członków PTTK z opłaconą składką:

- 10% na usługi noclegowe w Stanicy Wodnej PTTK w Sorkwitach,

- 10 % na wypożyczenie sprzętu wodnego w Stanicy Wodnej PTTK w Sorkwitach,

- 5% na spływy kajakowe organizowane przez Biuro Podróży.

Więcej : http://mazurypttk.pl/page/43/sorkwity

 

Alpinsklep udziela zniżek członkom PTTK

 Alpinsklep w Warszawie udziela zniżek członkom PTTK, a także kadrze programowej. Więcej http://www.alpinsklep.pl

 

TO JUŻ BYŁO …

 

W stronę Pysznej i tatrzańskiej poezji

Od sześciu lat w schronisku górskim PTTK na Hali Ornak zbiera się grono turystów, których interesuje historia Tatr. Kolejny wieczór „W stronę Pysznej i tatrzańskiej poezji” odbył się 26 listopada 2016, tym razem tematem przewodnim były rozważania pt. „Łasice w pierzynie czy Louis Vuitton, droga pani?”
Wystąpili aktorzy Teatru Witkacego : w roli Zofii Mikuckiej - Joanna Banasik oraz Krzysztof Najbor jako Karol Stryjeński, gitara i wokal - Renata Widerowska.

Opowieści tatrzańskie - Wojciech Szatkowski.

Niezwykły klimat spotkania oddaje relacja:

https://www.facebook.com/211602602240172/videos/vb.211602602240172/1208459325887823/?type=2&theater

 

Sesja jubileuszowa „110 lat krajoznawstwa polskiego...”

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z jubileuszowej sesji „110 lat krajoznawstwa polskiego. Tradycja i nowe wyzwania”, która odbyła się w sobotę, 3 grudnia 2016 r., w Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie. Podsumowano podczas niej tegoroczne obchody jubileuszowe 110-lecia Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

https://www.facebook.com/PolskieTowarzystwoTurystycznoKrajoznawcze/photos/?tab=album&album_id=1229499803753513

 

Mama, Tata i ja z Mikołajem w Karkonoszach

Turystyczne Rodzinki w grudniu zawędrowały do schroniska górskiego PTTK „Samotnia” w Karkonoszach, gdzie m.in. uczyły się przygotowania do wędrówki zimowej, zabezpieczenia właściwego ekwipunku, aktywnie brały udział w animacjach związanych ze świętami Bożego Narodzenia. O tym jak było pokazuje jedna z relacji – tu przygotowana przez Turystyczną Rodzinkę – Baran.

 https://goo.gl/photos/FbxscS5BXke4Gd8y7

 

Zapraszamy do współpracy

Jeżeli masz informacje o ciekawych wydarzeniach, chcesz, aby informacja z życia Twojego Oddziału trafiła do odbiorców naszego serwisu, skontaktuj się z nami:

Jolanta Śledzińska – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze

ul. Senatorska 11

00-075 Warszawa

tel. +48 22 826 22 51

www.pttk.pl

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Opracowanie informacji: Jolanta Śledzińska, Wojciech Koboska.

Obsługa techniczna serwisu: Wojciech Koboska.