Klub PTTK Klimek Grudziądz

Dnia 5 kwietnia 2013 roku przy Oddziale PTTK im. ks. ppłk. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu powstał „KLIMEK” Klub Inicjatyw Motorowych, Ekologicznych i Krajoznawczych. Założycielami klubu jest grupa osób, których pasją od lat, jest nie tylko zwiedzanie, ale także zdobywanie odznak krajoznawczych i turystycznych.

Właśnie te idee przyświecają naszym działaniom, które teraz będziemy, mamy nadzieję z jeszcze lepszym skutkiem, realizować pod znakiem KLIMKA. Celem postawionym sobie przez członków Klubu jest popularyzacja turystyki motorowej, krzewienie zamiłowań krajoznawczych i proekologicznych oraz umiejętności turystycznych, upowszechnianie krajoznawstwa, ochrony przyrody i wszelkich form turystyki kwalifikowanej poprzez ułatwianie dostępu do nich całym rodzinom, upowszechnianie i stwarzanie warunków do zdobywania odznak turystycznych i krajoznawczych. Chcemy zatem brać aktywny udział w organizacji turystyki motorowej w powiązaniu z innymi dziedzinami turystyki oraz krajoznawstwem i ochroną przyrody.

W 2013 roku zorganizowaliśmy 4 imprezy. Trzy z nich to wyprawy krajoznawcze pod hasłem „Kierunek – park narodowy”, w których brały udział po dwie załogi.  Na weekend pierwszomajowy wybraliśmy się na  Podkarpacie, gdzie przemierzyliśmy wiele szlaków Magurskiego Parku Narodowego i okolic. Zwiedziliśmy bardzo dużo obiektów z Kanonu Krajoznawczego Polski i zdobyliśmy dwa stopnie Krośnieńskiej Odznaki Krajoznawczej.

W czerwcu eskapada do Parku Narodowego „Bory Tucholskie”. Odkryliśmy uroki rezerwatów,  odwiedziliśmy miejsca związane z 18. Pułkiem Ułanów Pomorskich.

Kolejny wyjazd KLIMKA w sierpniu pozwolił nam lepiej poznać Kampinoski Park Narodowy.. Szczególnie poszukiwaliśmy miejsc związanych z Powstaniem Styczniowym i walkami 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich.

W październiku KLIMEK pojechał na II Igrzyska Turystyczne 111 w Głuchołazach. Klub reprezentowały dwie drużyny – piesza i rowerowa. Nie był to debiut tych drużyn, gdyż w 2012 roku, jeszcze przed formalnym powstaniem Klubu, wzięliśmy udział w pierwszej odsłonie tej imprezy. Udział w Igrzyskach umożliwia dobre poznanie tego rejonu pogranicza polsko-czeskiego.

Ostatni nasz wypad, w listopadzie, „Rajd na zakończenie sezonu” prowadził szlakiem menonitów po Dolinie Kwidzyńskiej. Zwiedziliśmy cmentarze, zagrody i  budowle pozostałe po menonitach na tym terenie. Rajd i nasz sezon zakończyliśmy w świetnych humorach przy ognisku z kiełbaskami.

KLIMEK zrzesza obecnie 10 osób. Do Zarządu Klubu zostali wybrani: Jan Kamiński (prezes), Michał Banaszewski (skarbnik) i Beata Lewandowska (sekretarz). Na sezon 2014 zaplanowaliśmy również ciekawe wyprawy.

Do zobaczenia na turystycznych szlakach!

Ewa Kamińska i Beata Lewandowska

(PTTK „KLIMEK” Grudziądz)