Odwiedza nas 87 gości oraz 0 użytkowników.

KTM Start Pabianice

Sekcja Turystyki Motorowej przy Spółdzielczym Klubie Sportowym „START” w Pabianicach powstała w początkach czerwca 1966 roku. Klub współpracował z PTTK i z PZM, a z chwilą likwidacji SKS „START” w 1990 roku przeszedł pod skrzydła MOSiR Pabianice.

W 2016 roku będzie świecił swoje pięćdziesięciolecie i może być dumny z dotychczasowych osiągnięć. W latach sześćdziesiątych członkowie klubu korzystali tylko z motocykli i na nich kształcili umiejętność jazdy oraz sięgali po zwycięstwa.Pierwszy start odbył się w dniach 16-19 czerwca 1966 r. w Kłodzku i przedstawiciele START-u zajęli wtedy 5 miejsce, ale już w kolejnej imprezie- na Ogólnopolskim Zjeździe Plakietkowym w Gnieźnie, który realizowany był 25-26 czerwca 1966 r., członkowie klubu zdobyli 1 miejsce. 

Nasz klub wzrastał liczebnie i był bardzo żywotny. Wszystkie krajowe Kluby Turystyki Motorowej gościły naszych uczestników, których wkrótce uznano za groźnych rywali w walkach o 1 miejsce. Pabianiccy działacze przystąpili w 1968 roku do organizacji własnych imprez, takich jak np. „Ogólnopolski Rajd O Herbową Tarczę Pabianic” czy całoroczne rajdy „Szlakami Zabytków” oraz „Polskie Muzea i Izby Pamięci Narodowej w Polsce”. Od 1992 roku realizował „Ogólnopolski Rajd o Puchar Prezydenta Miasta Pabianic”, który w roku 2000 zmienił nazwę na „O Puchar Starosty Powiatu Pabianickiego” i angażował uczestników do 2006 roku.

Członkowie naszego klubu brali udział w przygotowaniu XXIV Centralnego Rajdu i Zlotu Turystów Zmotoryzowanych w Pabianicach oraz samodzielnie zorganizowali 41 Centralny Zlot Przodowników Turystyki Motorowej w Tuszynie. Przez 50 lat działalności startowaliśmy w około tysiącu imprez motorowych, plasując się przeważnie w czołówce klasyfikacji. Zdobyliśmy setki pucharów i nagród, a dyplomów nie jesteśmy w stanie policzyć.

Podczas swej działalności KTM PTTK „START” przez długi okres brał udział we współzawodnictwie międzyklubowym i zawsze plasował się w pierwszej szóstce najlepszych klubów w Polsce. Członkowie klubu uczestniczyli w pracach Komisji Turystyki Motorowej ZG PTTK; Zbigniew Abramek (kadencja od XIII do XVI); Piotr Filipowski (kadencja XVII, XVIII), Jarosław Smolarek (kadencja od XIV do XVI, XVIII). Zbigniew Abramek od 1994 prowadzi Referat Weryfikacyjny KTM ZG PTTK 

Za dotychczasową działalność KTM PTTK „START” Pabianice został odznaczony przez ZO PTTK w Pabianicach Złotą Oddziałową Odznaką PTTK, przez KTM ZG PTTK plakietą „Złotej Kierownicy”, a przez ZG PTTK srebrną i złotą Honorową Odznaką PTTK. KTM PTTK „START” obecnie zrzesza 18 członków, w tym 10 Przodowników Turystyki Motorowej.

Zalicza się do mniejszych, czynnych klubów na terenie Polski. Na jego czele stoi prezes - kol. Barbara Pisańczuk, a nasza działalność ma charakter społeczny i jest jedną z najpiękniejszych form działalności człowieka. Aktywista społeczny służy sprawom ogółu, poświęca realizacji humanistycznych ideałów nie tylko swój czas, swe siły, swój umysł, ale i swoje serce. Jego droga życiowa nie jest usiana różami. Jakże często występują na niej ciernie: niezrozumienie, zawiść, a nawet zła wola. Z drugiej strony nagrodą jest zadowolenie ze spełnionego obowiązku, uznanie i szacunek OTOCZENIA.

                                                                                                                       Zbigniew Abramek