KTM PTTK Wicher Radom

Wspominając historię Klubu należy się cofnąć do roku 1960. Wówczas to grupa posiadaczy motocykli, chcąca wspólnie poznawać piękno naszego kraju, powołuje  przy Oddziale Miejskim PTTK w Radomiu – SEKCJĘ  MOTOROWĄ (do tego czasu od 1957 r. w radomskim Oddziale PTTK istniała Komisja Turystyki Motorowej). Grupa ta  liczyła ok. 100 osób! W 1961 r. Sekcja Motorowa podjęła się organizacji Zlotów i Rajdów Motorowych przy Świętokrzyskim Nocnym Rajdzie Górskim. Pierwszym z nich (27-28.05.1961r) był „Zlot Motorowy” w Ameliówce. Imprezy te organizowane były do 1965r. W tym okresie, w styczniu  1962 roku, na zebraniu  sprawozdawczo–wyborczym podjęto uchwałę o przekształceniu Sekcji Motorowej w KLUB  TURYSTYKI  MOTOROWEJ  PTTK   przy  Oddziale  Miejskim  w  Radomiu. Od  tego  momentu ,czyli  od  50  lat,  datuje  się  istnienie  KLUBU  TURYSTYKI  MOTOROWEJ  przy  OM  PTTK w Radomiu.

Pierwszym  Prezesem  Klubu  zostaje  Kazimierz  Szczepański. Kolejni  prezesi  to Janusz Groja, Ryszard Deja, Konstanty Zacharski, Tadeusz Kawecki, Janusz Popielarski, Zygmunt Kondej, Andrzej Jarosz, Jan Popiel i obecnie Janusz  Szczepaniak. Trzeba nadmienić, że najdłużej bo aż 22 lata (od IX do XIV kadencji, lata 1982-2004), Prezesem Klubu był kol. Andrzej Jarosz. Od początku istnienia Klubu, czwartek  jest  dniem spotkań jego członków.   Początkowo członkowie Klubu zbierali się w sobotnie popołudnia i wyruszali w pobliskie okolice na imprezy turystyczne lub wycieczki krajoznawcze. Z roku na rok zasięg ich wędrówek się rozszerzał.  W 1966 r. w wyniku plebiscytu wśród członków, Klub przybrał obowiązującą do dzisiaj nazwę „WICHER”. ówczesny  Prezes, Ryszard  Deja , inicjuje  wykonanie  proporca Klubu , który towarzyszy motorowcom na wielu imprezach turystycznych. Od 1966 roku klub organizuje samodzielnie Ogólnopolski Nocny Świętokrzyski Rajd Samochodowo - Motocyklowy. Odbyło się 9 takich Rajdów. Uczestnikami byli motorowcy z całej Polski o dominującej liczbie motocykli. Na tych imprezach liczba uczestników przekraczała 200 osób. W 1975r. powrócono do formuły Rajdu przy Pieszym Ogólnopolskim Nocnym Rajdzie Świętokrzyskim organizowanym przez  macierzysty oddział PTTK, ale z własną trasą i własnym regulaminem. W latach 60-tych XX wieku, członkowie klubu zaczęli uczestniczyć w Międzynarodowych Zlotach Turystów Motorowych.(Poczdam – NRD, wycieczki  organizowane  przez  ZG  PTTK  do  Jugosławii, Bułgarii,  Rumunii, Czechosłowacji).

Zakres prac Klubu powiększył się z chwilą utworzenia nowych województw. Powstała Wojewódzka Komisja Turystyki Motorowej PTTK w Radomiu, w której składzie znaleźli się Przodownicy Turystyki Motorowej, członkowie KTM „Wicher”: Tadeusz Kawecki,  Ryszard Deja, Ryszard Kamocki, Konstanty Zacharski. W okresie działalności WKTM zorganizowano 7 Wojewódzkich Zlotów Przodowników T M. Rozpoczęto organizowanie nowych motorowych imprez turystycznych: „Motorowe Imprezy na Orientację”, „Terenowe Imprezy Motorowe”, imprezy o tematyce patriotycznej: „Powstanie styczniowe”, „Szlakiem Miejsc Pamięci Narodowej”. Niektóre  z  tych  imprez, jak „ Rajd Szlakami  Miejsc  Pamięci  Narodowej” ,odbywają  się  do  dzisiaj ( w  roku  2011  był  już  XXXV). Bardzo ciekawą formą imprez były, organizowane przez ZG PTTK, Ogólnopolskie Wycieczki w Nieznane (komunikaty o trasie podawane były przez radio). W roku 2010 i 2011 jako jedyni przy OM PTTK w Radomiu zorganizowaliśmy imprezy upamiętniające Bitwę Grunwaldzką.

W 1987 r. Woj. K T M  w  Radomiu nawiązała turystyczną współpracę z klubem motorowym  z  Jaroslawla (obecnie  Rosja). Współpraca  zaowocowała wymianą turystyczną . Najpierw  odwiedzili nas turyści zza wschodniej  granicy(16 osób) a w 1989 r  nasi koledzy pojechali  z  rewizytą. Była  to bardzo ciekawa wyprawa ( nasi motorowcy byli w Hatyniu, udało się im być  na  cmentarzu katyńskim, zwiedzili Borodino, Rostów,  Tułę, Kijów, Lwów – wyprawa trwała 10 dni )

W  latach  60-tych w klubie większość członków jeździła na motocyklach,  rzadko samochodami, ale w latach 70-tych  zaczęto wymieniać  motocykle na ‘’Syreny” i „Trabanty” potem na małe i duże Fiaty.  Z  biegiem lat  wszyscy  przesiedli  się  na  samochody  już  nowych  marek. Jednymi z bardziej znanych pojazdów  na rajdowych trasach były:”Błękitna  Strzała” czyli (motocykl), już niestety  nieżyjącej, kol. Urszuli Mąkosy, którym jeździła w latach 60-tych oraz „Simson” Wiesława Majki ( jeździł nim do 1999r).

Obecnie  nasz  Klub  liczy  18  osób(w  tym  10 przodowników TM).W tym roku nasze szeregi zasilili młodzi turyści Zuzia Zbojna, Łukasz Romanowicz i najmłodszy turysta 7-letni Antoś Szczepaniak. Liczymy na nowych sympatyków i myślimy, że ilość członków Klubu nam się powiększy. Staramy  się  kontynuować  tradycje  klubowe.  Organizujemy  ciekawe  imprezy  wakacyjne: „ Poznajemy  Parki  Narodowe”, „Każdy  sobie”,  imprezy    4-5- dniowe  „Poznajemy  ciekawe  zakątki  Polski”( byliśmy na  „Tatarskim Szlaku”  na  Podlasiu, u  stóp Trzech Koron  w  Sromowcach  Górnych, w tym  roku zwiedzaliśmy  okolice  jeziora rożnowskiego  na  Pogórzu Ciężkowickim i Sądeckim)). Corocznie  opracowujemy nową  trasę  przy  Nocnym  Ogólnopolskim  Rajdzie  Świętokrzyskim organizowanym  przez  radomski  oddział  PTTK i  oczywiście  organizujemy  cykliczne  imprezy  klubowe.  Członkowie klubu zwiedzając zabytki,parki narodowe,skanseny i muzea zdobywają   kolejne  stopnie  MOT. Poza tym  nasi  członkowie  wyróżniani  są  dyplomami  i  odznaczeniami  PTTK. W  roku 2009 kol. Konstanty Zacharski a  2011 dwóch  kolegów  Ryszard  Deja (niestety już nieżyjący)  i  Tadeusz  Kawecki  zostało  odznaczonych Odznakami  50-lecia  PTTK. Miło poinformować, że w tym roku na wniosek naszego Klubu i Oddziału  za długoletnią działalność na rzecz turystyki   Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego odznaczony został kol. Andrzej Jarosz. Odznaczenie zostało przyznane a wręczone będzie podczas obchodów 60- lecia radomskiego Oddziału PTTK.