Sprawozdanie z 52 Centralnego Zlotu Turystów Motorowych PTTK

W dniach 20-22.05.2022 odbył się 52 Centralny Zlot Turystów Motorowych PTTK pod Patronatem Komisji Turystyki Motorowej Zarządu Głównego PTTK jak również Honorowymi Patronatami Wójta Gminy Poraj Katarzyny Kaźmierczak, Burmistrza Miasta i Gminy Ogrodzieniec Anny Pilarczyk, Wójta Gminy Kroczyce Stefana Pantaka, Starostwa Powiatowego w Zawierciu Starosty Gabriela Dorsa, Prezydenta miasta Zawiercia Łukasza Konarskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Pilica Artura Janosika.

Gospodarzem zlotu był Klub Turystyki Motorowej Tajfun Poraj. Bazą zlotu był Zajazd Jurajski w Podlesicach. W Zlocie wzięło udział 81 uczestników z 11 klubów motorowych.

W pierwszym dniu po uroczystym otwarciu zlotu przez przewodniczącego KTM ZG PTTK Jana Popiela zorganizowano wieczorek zapoznawczy, aby zintegrować przybyłych gości. W trakcie spotkania wymieniono podarki między klubami. Klub Flisak Toruń jak i klub Wicher Radom otrzymały honorowo od klubu KTM Tajfun Poraj odznaki "Przyjaciel KTM Tajfun Poraj".

W drugim dniu po śniadaniu uczestnicy zlotu udali się do Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, gdzie można było zwiedzić ciekawe ekspozycje minerałów i skamieniałości oraz zwiedzić z przewodnikiem jaskinię Głęboką. Następnie motorowcy podjechali do Zawiercia-Kromołowa, gdzie z dwóch źródeł wywierzyskowych wypływa rzeka Warta. Po degustacji różnego rodzaju ciast uczestnicy zlotu przejechali do Podzamcza, gdzie z przewodnikiem zwiedzano zamek Ogrodzieniec. Następnie wycieczka udała się do Smolenia na zwiedzanie zamku Pilcza i spacer po rezerwacie przyrody Smoleń.

Po powrocie i obfitym obiedzie odbył się egzamin na Przodowników Turystyki Motorowej, do którego przystąpiło sześć osób, a następnie wszyscy przodownicy zebrali się na naradzie Przodowników TM.

W trzecim dniu po przejechaniu do Poraja na ośrodek Marina Poraj uczestnicy zlotu mogli odbyć wycieczki na tratwie po  zbiorniku porajskim oraz uczestniczyć w zajęciach z posługiwania się mapą i kompasem oraz przeszkolić się z podstaw udzielania pierwszej pomocy.

W wyniku rozegranych konkurencji sprawnościowych jak również testów krajoznawczego jak i z zasad ruchu drogowego wyłoniono zwycięzców, którzy otrzymali puchary ufundowane przez Wójta Gminy Poraj Katarzynę Kaźmierczak na pierwszym i drugim miejscu stanęły drużyny z DKTM Dąbrowa Górnicza a na miejscu trzecim drużyna z KTM Flisak Toruń.

Na zakończenie rajdu wręczono nowym Przodownikom MOT legitymacje i książeczki pracy przodownika. Pani Wójt uhonorowała również pucharami najmłodszego i najstarszego uczestnika zlotu, klub który przyjechał z najdalszego krańca Polski, klub który przyjechał z największą ilością swoich klubowiczów na zlot, oraz  klub który najczęściej przyjeżdża na rajdy organizowane przez KTM Tajfun Poraj.

Prezes KTM ZG PTTK Jan Popiel wręczył również wyróżnienia dla członków KTM Tajfun Poraj i tak dyplomy KTM ZG PTTK otrzymali Małgorzata Leśniak i Andrzej Leśniak, a Brązowe Odznaki Zasłużony Organizator Turystyki Motorowej PTTK otrzymali Marta Rudzka, Jerzy Drozd i Michał Całka.

Przysłowiową wisienką na torcie było wręczenie pucharów za współzawodnictwo klubów motorowych w Polsce za rok 2021. Miejsce trzecie zajął KTM Flisak Toruń, miejsce drugie DKTM Dąbrowa Górnicza, a miejsce pierwsze zdobył gospodarz KTM Tajfun Poraj. To drugie z rzędu zwycięstwo porajskiego klubu, który w lipcu będzie obchodził trzeci rok swojej działalności.

Dziękujemy wszystkim turystom za udział w zorganizowanym przez nas zlocie

Z turystycznym pozdrowieniem

Michał Całka

Foto z imprezy w galerii zdjęć