Sprawozdanie z 49 Centralnego Zlotu i Rajdu Turystów Zmotoryzowanych Prudnik 2015

W dniach 15 – 17 maja 2015 r Turystyczny Klub Motorowy „Zryw” Oddział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku był organizatorem 49 Centralnego Zlotu i Rajdu Turystów Zmotoryzowanych PTTK . Zjechali turyści z całej Polski (m.in. Gdańsk, Elbląg, Warszawa, Kraków , Płock, Gorzów Wlk., Toruń, Kielce itd.) - w sumie 96 uczestników na 40 pojazdach. Bazą zlotu był Ośrodek Wypoczynkowy „Mieszko” w Pokrzywnej, gdzie   w holu urządziliśmy wystawę naszej prawie 60 letniej działalności , tj. plansze ze znaczkami    i plakietkami rajdowymi. Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem. Cała impreza była dofinansowana przez Urząd Marszałkowski i Zarząd Główny PTTK, a puchary ufundował Ośrodek Sportu i Rekreacji w Prudniku. Część turystów przybyła wcześniej, aby wziąć udział w wycieczce przedzlotowej „Szlakiem Jana Kazimierza”. W południe odbyła się uroczystość otwarcia Zlotu i Rajdu w zabytkowej willi H.Frankla (Biały Dom), na które przybyli marszałek A. Konopka, burmistrzowie Prudnika i Głuchołaz , starosta prudnicki K. Barwieniec, członek Honorowy PTTK L. Bilik. i inni. Kol. R.Grajek odczytał listy od posłanki J. Okrągły i Prezesa ZG PTTK R. Bargieła Po krótkich przemówieniach zostały wręczone dyplomy Komisji Motorowej Zarządu Głównego PTTK  ( M. Husak, J.Hupka, Z.Zagłoba-Zygler), oraz srebrna odznaka Zasłużony Organizator Imprez Motorowych dla Eli Zagłoba-Zygler. Marcin Husak przedstawił slajdy i opowiedział o zabytkach Prudnika. Po części artystycznej turyści pod wodzą Marcina wyruszyli na zwiedzanie miasta. Wieczorem w ośrodku Janusz Husak przedstawił prelekcję krajoznawczą „Park Krajobrazowy Góry Opawskie”. Uczestnicy byli zauroczeni  naszą okolicą i wystąpieniami naszych kolegów. W sobotę rano turyści stanęli na starcie rajdu. Sędzią Głównym rajdu był Józek Hupka. Każda załoga otrzymała test krajoznawczy, drogowy , zdjęcia z  trasy i ruszyła wg. itinera w drogę do Lasku Prudnickiego. Tam Zbyszek miał konkurs „niespodziankę, a przewodnik opowiedział historię internowania Prymasa Wyszyńskiego. Po zwiedzeniu celi Prymasa rajdowcy udali się do Głuchołaz, gdzie w Czerwonym Koźle czekał już wspaniały obiad. Następnie nad Białką koledzy z Głuchołaz Teresa i Jurek Chmiel przedstawili pokaz płukania złota. Tutaj rajdowcy otrzymali mapę do rozwiązania i wg. opisu udali się do Nysy, gdzie zwiedzili katedrę i skarbiec. Wieczorem odbył się bankiet przy śpiewach z gitarą i tańce. W niedzielę - konferencja – narada turystów motorowych z KM ZG PTTK.

Przewodniczący KTM ZG PTTK kol. Andrzej Kuligowski ogłosił wyniki współzawodnictwa międzyklubowego za 2014 rok : I-miejsce MOTOMEDYK Płock, II- U
RSUS Warszawa, III- KM ENERGETYK  Bełchatów , a komandor E. Zagłoba-Zygler -  wyniki raju : I miejsce Ola Begej, II – Jacek Ramus, III – Andrzej Małkowski.

Wielką pomocą w wypisywaniu wniosków i rozliczeniu imprezy był kol. Franek Dendewicz, za co Mu ogromne dzięki. Pogoda jak zwykle dopisała. Uczestnicy byli z 21 klubów motorowych PTTK. Zdobyto 38 odznak „Ziemi Prudnickiej”, 29 - „im.Prymasa” i 27 – „Wędrówki za św. Florianem”. Wszyscy zadowoleni, oczarowani naszym terenem, a także  organizacją imprezy wyjechali do domów, obiecując, że na pewno tu wrócą.

Komandor Elżbieta Zagłoba-Zygler