Odwiedza nas 47 gości oraz 0 użytkowników.

Sprawozdanie z 48 Centralnego Zlotu Przodowników Turystyki Motorowej PTTK

 

Sprawozdanie z 59 Ogólnopolskiego Zlotu Turystów Jesień na Pałukach impreza Nr 171/21

oraz 48 Centralnego Zlotu Przodowników Turystyki Motorowej  impreza Nr1/21

W dniach 24-26 września 2021 roku  zgodnie ze zgłoszonym do harmonogramu imprez Pałucki Oddział  PTTK  w Żninie zrealizował  cykliczną imprezę  wielodyscyplinową  - 59 Ogólnopolski Zlot Turystów Jesień na Pałukach a jego organizacją zajmował się KTM eLka.

W tegorocznej edycji Zlotu zaplanowano zwiedzanie Ziemi Szubińskiej , gdzie dotąd nie organizowano tras zlotowych. Opracowaną trasę rajdu i wybrane  nieznane naszym turystom miejsca  określono hasłem Krucjata na Szubin.

KTM eLka przyjął również propozycję zorganizowania Centralnego Zlotu Przodowników Turystyki Motorowej  jako imprezy równoległej w terminie cyklicznej imprezy oddziałowej, w której każdego roku uczestniczyło ok  60-70 osób zrzeszonych w Klubach Turystyki Motorowej  z całej Polski.

Przygotowano Regulaminy dla obydwu imprez, uwzględniając  potrzeby i cele obydwu imprez, informując  zainteresowanych o uczestnictwie w dwóch równoległych imprezach : ogólnopolskiej dla wszystkich dyscyplin oraz centralnej motorowej.

Pozyskano Patronaty : Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego,  Starosty Powiatu Żnińskiego, Burmistrza Żnina , Burmistrza Szubina , Burmistrza Łabiszyna oraz partnerów wydarzenia Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną, Lokalną Grupę Działania  „Pałuki Wspólna Sprawa ‘, Lokalną Organizację Turystyczną  „Pałuki ‘oraz Bank Spółdzielczy Pałuki, a także kilkunastu partnerów –sympatyków Pałuckiego Oddziału PTTK.

Bazą zlotową był Harcerski Ośrodek Wypoczynkowy w Smerzynie k/Łabiszyna, gdzie od piątku 24  września przyjmowano uczestników .

Każdy uczestnik otrzymał pakiet startowy zawierający pamiątkowe  materiały  zlotowe takie jak odznaka motorowa, buton zlotowy, kapelusze, długopisy, identyfikatory oraz materiały promujące Pałuki. Materiały dla obydwu zlotów symbolizowały Jesień na Pałukach stanowiąca markę zlotów Pałuckiego Oddziału PTTK w Żninie.

Pierwszy dzień był okazją do integracji kół i klubów. Dla uczestników przygotowano słodki poczęstunek przygotowany przez KGW Żnin, oraz wyroby od lokalnych producentów serów i wędlin. Uczestnicy spotkali się przy grillu obsługiwanym przez kucharza Kuchni Pałuckiej , autora książek kucharskich , które można było nabyć.

Dla uczestników zlotu przygotowano stoiska z materiałami takimi jak lokalne odznaki krajoznawcze z możliwością weryfikacji, książeczki MOT, oraz pamiątki z Pałuk.

25.09 – sobota po otwarciu Zlotów i omówieniu trasy rozpoczął się rajd pod nazwą Krucjata na Szubin

Trasa zlotowa dla wszystkich uczestników  była taka sama.

Uczestnicy z bazy w Smerzynie dotarli do Szubina gdzie pod profesjonalna opieką dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej przeszli ulicami miasta, otrzymując wiele informacji o mieście i jego historii- realizując przy tym dodatkowo ogólnopolską akcję ZG PTTK  -VIII Międzypokoleniową Sztafetę Turystyczną. Na trasę po mieście uczestnicy otrzymali zadanie w formie questów szubińskich,  za których rozwiązanie  przygotowano nagrody

Pod opieką przewodnika uczestnicy zwiedzili  Kościół późnogotycki p.w.  św. Marcina Biskupa ,który ufundował  Sędziwój  Pałuka  pod koniec XIV wieku, a także Muzeum Ziemi Szubińskiej mieszczące się w historycznym budynku Domu Polskiego z 1912 roku. Spośród cennych eksponatów należy wymienić  proporzec bojowy z 1939 roku dowódcy dywizji gen. Kutrzeby, sztandar  skautowski z 1916 roku, starodruki między innymi odezwa króla Stanisława Augusta z 1792 roku.

Ważnym miejscem w Szubinie udostępnionym w tym roku dla turystów są ruiny Zamku Rycerskiego Sędziwoja Pałuki. W tym miejscu przewodnicy Pałuckiego Oddziału PTTK  przygotowali scenkę nawiązującą do czasów średniowiecza . Aranżacja miejsca a także stroje z epoki pozwoliły przenieść się w odległe czasy .Dodatkową atrakcją było skosztowanie ulubionych smakołyków Króla Władysława Jagiełło , który w drodze na Grunwald zatrzymał się w Szubinie. Obrazowo przekazano legendę , związaną z godłem miasta.

Kolejnym  miejscem na trasie był Tur – miejscowość określana jako Szklany Tur , gdzie do dziś działa mała huta szkła, a asortyment z ubiegłych lat można było obejrzeć w miejscowym muzeum.

Na tym etapie trasy zaplanowano posiłek turystyczny-  tradycyjną grochówkę wprost z kuchni polowej. Dodatkową atrakcją było przygotowane przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich regionalne danie : szare kluski ze skwarkami i kapustą.

Na ręce organizatorów Sołtys wsi Tur oraz przedstawicielka Szubińskiego Domu Kultury przekazali flagę z godłem Szubina, a uczestnicy zostali obdarowani upominkami przygotowanymi  przez Wydział Promocji Urzędu Miejskiego w Szubinie.

Nad bezpiecznym przejazdem przez wieś czuwali strażacy z OSP Tur , którzy oprowadzali po remizie , umożliwiając  obejrzenie z bliska sprzętów gaśniczych.

Kolejnym miejscem na zlotowej trasie była malownicza wieś Brzózki, słynąca ze swej artystycznej działalności. Uczestnicy mogli podziwiać rzeźby dużych rozmiarów usytuowane przy wiejskiej drodze, malowidła Vincenta van Gogha w formie murali na wiejskich chatach, kapliczki, witraże i wiele innych rękodzieł  ozdabiających wieś.

Ludowe stroje pałuckie , w których wystąpili w kolejnej scence przewodnicy naszego oddziału były kolejną lekcją historii o Pałukach .

Przygotowany przez Panie ze Stowarzyszenia Nasze Brzózki  słodki poczęstunek  dla uczestników zlotu był kolejną niespodzianką przygotowana przez organizatorów na trasie.

Dodatkową atrakcją i niespodzianką była możliwość zwiedzania wsi bryczką konną, a także nabycie pamiątek , rękodzieł  na kiermaszu przygotowanym przez miejscowe artystki.

Trasa zlotowa uwzględniała zarówno walory historyczne Ziemi Szubińskiej jak również krajoznawcze. Pojawiły się też elementy tradycji, ludowości , obyczajów Pałuckich .Gościnność Pałucka i jej tradycyjne potrawy dopełniły obraz Pałuk.

Po dawce historii o Ziemi Szubińskiej , zwiedzeniu  wybranych , nie znanych miejsc , oraz stwierdzeniem  - Szubin został zdobyty a Krucjata na Szubin zakończona , uczestnicy wrócili do bazy w Smerzynie.

Trasa liczyła w obie strony 60 km. Udział wzięło 35 załóg samochodowych oraz bus z grupą harcerzy i kilku osobowa grupa rowerzystów.

Z uwagi na duże zainteresowanie grup zmotoryzowanych , które cyklicznie przybywają na Jesień na Pałukach ograniczono uczestnictwo innym dyscyplinom do maksymalnie 10 osób tak aby umożliwić uczestnictwo klubom motorowym zwłaszcza tym zgłaszającym się po raz pierwszy.

Podczas powitania na mecie drużyn,  zostały wręczone dyplomy uczestnictwa w zlotach, a także ufundowane przez włodarzy Ziemi Pałuckiej Puchary pamiątkowe dla  najliczniejszych drużyn z najbardziej odległego miejsca w kraju. Puchar otrzymał KTM Tajfun Poraj, KTM Wicher Radom, oraz najmłodszy i najstarszy uczestnik : Jacek Kapusta z  Oddziału z Jeleniej Góry i Agata Tylińska z KTM Przemysław Poznań .

Wręczono również Puchary i dyplomy za współzawodnictwo klubowe motorowcom za lata 2020 i 2019.

W trakcie zlotu przeprowadzono konkurs o Puchar Prezesa Pałuckiego Oddziału PTTK , który zdobył Krzysztof Keczmerski  z KTM  Flisak Toruń , oraz konkurs o Puchar Prezesa KTM eLka, który zdobyła Małgorzata Budniewska Jabłońska z KTM Flisak Toruń.

W trakcie zlotu  miało miejsce spotkanie autorskie gdzie można było  otrzymać  wraz z dedykacją  Legendy Czesława Łukomskiego pt. „Od Naczelnika do Przewodnika”

Odbyło się również zebranie przodowników turystyki motorowej , narada Komisji Turystyki Motorowej oraz egzamin na Przodownika Turystyki Motorowej  , za organizację i realizację tych celów zlotowych odpowiedzialny był Przewodniczący Komisji Turystyki Motorowej Jan Popiel.

W trakcie zlotu wręczono odznaki i uprawnienia Komisji Turystyki Motorowej. Informacje o otrzymanych uprawnieniach, odznaczeniach oraz wynikach rywalizacji klubowych podane zostaną na stronie Komisji Turystyki Motorowej.

Ustanowiony przez Pałucki Oddział PTTK  tytuł 

Lidera Ogólnopolskich Zlotów Turystów  Jesień na Pałukach  w formie pucharów otrzymali:

Andrzej Piziak, Andrzej Mikołajczyk, Andrzej Pajda, Józef Wrzeszczyński,  Zygmunt Grajewski,

Łukasz Cichocki, Zdzisław Grabowski

Tytuł lider w kategorii Pań i okolicznościowy upominek otrzymały

Anna Górecka, Anna Keczmerska, Anna Stasiak, Jadwiga Krajczewska, Małgorzata Budniewska, Jabłońska, Teresa Han, Małgorzata Kruszyńska

Nagrodzeni Liderzy byli uczestnikami Ogólnopolskiego Zlotu Turystów Jesień na Pałukach  co najmniej 10 krotnie .

Kolejną niespodzianką była przygotowana przez Koło Terenowe –Kajaki z Janowca Wlkp. Krucjata Chłopska, którą nasi członkowie zaprezentowali na biesiadzie. Oryginalne stroje i przyśpiewki  średniowieczne na długo pozostaną w pamięci uczestników zlotu. Podobnie jak kolejna niespodzianka KTM eLka – konkurs z nagrodami, który również na długo pozostanie w pamięci  uczestników.

W niedzielę  na pożegnanie uczestnicy VIII Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej otrzymali Certyfikaty i upominki ZG PTTK ,oraz nagrody za poprawne rozwiązanie questów szubińskich.

W zlotach uczestniczyło 140 osób w tym 12 osób to młodzież, motorowcy z 15 Klubów Turystyki Motorowej

Głównym organizatorem  zlotów był Klub Turystyki Motorowej eLka , wspierany przez Koło Licencjonowanych Przewodników Pałuckiego Oddziału PTTK / kilka koleżanek z klubu to przewodnicy/ , a także Pałucki Klub Turystyki Motorowej , Koło Terenowe – kajaki Janowiec Wlkp. oraz Stowarzyszenie Strażnicy kurhanu.

Organizatorzy dziękują za współpracę Komisji Turystyki Motorowej ZG PTTK , oraz promocji ZG PTTK.

Dziękujemy za udzielone patronaty : Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Staroście Powiatu Żnińskiego, Burmistrzom Żnina, Szubina, Łabiszyna.

Dziękujemy naszym partnerom , sympatykom, obsłudze  bazy zlotowej.

Dziękujemy uczestnikom za udział i wyjątkową dyscyplinę czasową podczas trasy zlotowej.

Zapraszamy ponownie na gościnne Pałuki.

Z turystycznym pozdrowieniem !         w imieniu organizatorów      

                                                                      Elżbieta Horka     Czesław  Łukomski
Zdjęcia w galerii foto.