Sprawozdanie - Zryw Prudnik - Otwarcie sezonu motorowego

23 kwietnia 2016 r. w sobotę odbył się Ogólnopolski Prudnicki Rajd Turystów Zmotoryzowanych PTTK zorganizowany przez Turystyczny Klub Motorowy „Zryw” Oddział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku – tym razem na Płaskowyżu Głubczyckim. Po przywitaniu i rozlosowaniu kopert ze zdjęciami, rajdowcy ruszyli na trasę – itinerer po Prudniku. Następnie za Osoblahą na parkingu wśród drzew czekał Zbyszek Zagłoba-Zygler z konkursem rozpoznawania różnych obiektów na mapie. Potem turyści udali się do Grobnik, które były największą komturią na Śląsku. Najstarsza na Śląsku komandoria powstała na terenie ówczesnej diecezji ołomunieckiej w latach 80-tych XII wieku. Po wprowadzeniu reformacji w Głubczycach (1524 r.) komtur Jerzy baron Prószkowski rozbudował stary dwór warowny w Grobnikach. Z historycznych elementów zachowały się jedynie : gotycki portal ceglany, ostrołukowe otwory okienne, „sedillum” kamienne oraz renesansowy herb Prószkowa. Joannici wznieśli także kościół parafialny p.w Ścięcia Jana Chrzciciela, hospicjum i szkołę, a w XVIII w. nową plebanię i kaplicę św. Barbary. Tutaj Józek Hupka przeprowadził konkurs krajoznawczy i wszyscy udali się do Baborowa, gdzie Marcin Husak przedstawił budowę  drewnianego kościółka cmentarnego p.w. św. Józefa z 1702 r. i gdzie odbył się konkurs z ruchu drogowego. W Branicach czekał na nas proboszcz, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział dzieje i historię biskupa Nathana., który wybudował „Miasteczko Miłosierdzia”- z całym zapleczem dla 2000 chorych. Biskup Józef Martin Nathan był wielkim szpitalnikiem, budowniczym i duchownym, ale przede wszystkim człowiekiem wrażliwym na krzywdę i niedolę ludzką . Następnym etapem było Uvalno - po czeskiej stronie  na Wzgórzu Strażyste, gdzie w 1913 r. wzniesiono pomnik z wieżą widokową ku czci tutejszego rodaka Hansa Kudlicha. Hans Kudlich w 1848 r - jako poseł sejmu Rzeszy w Wiedniu wystąpił z wnioskiem o całkowite zniesienie poddaństwa i pańszczyzny. Po obiedzie nastąpiło ogłoszenie wyników : I miejsce Aleksandra Begej, II – Jacek Ramus, III – Andrzej Małkowski. Ponieważ oprócz niesamowitych emocji dopisała też pogoda ,wszyscy we wspaniałych humorach odjeżdżali do domu. W rajdzie wzięło udział 36 uczestników, w tym 6 dzieci i młodzieży na 15 samochodach. Do zobaczenia na turystycznych szlakach.

Komandor rajdu Elżbieta Zagłoba-Zygler