Sprawozdanie z 62 Nocnego Ogólnopolskiego Górskiego Rajdu Świętokrzyckiego

W  dniach 11-12 czerwca 2016r odbył się 62 Ogólnopolski Nocny Rajd Świętokrzyski  „BRODY” 2016.

Jak mówi sama nazwa bazą imprezy była miejscowość Brody nad Zalewem Brodzkim w ośrodku „Przystań Wodna”. Organizatorem Rajdu był  Miejski  Oddział PTTK Radom ,natomiast organizatorem  trasy motorowej był Klub Turystyki  Motorowej ”Wicher” z tego Oddziału. Kierownikiem trasy motorowej był kol. Janusz Szczepaniak. a sędzią głównym kol. Andrzej Pajda. Trasa motorowa wiodła przez okoliczne miejscowości z uwzględnieniem miejsc pamięci , ciekawych zabytkowych budowli., kościołów., rezerwatów przyrody. Konkretnie trasa motorowa wiodła przez rezerwat  „ Skały w Krynkach”- na terenie rezerwatu chronione są naturalne odsłonięcia piaskowców triasowych, mających formę skałek, ambon, progów, ścian, grzybów i bloków skalnych. Bardzo efektowne dla oka i interesujące pod względem naukowym są skalne ostańce. W rezerwacie "Skały w Krynkach" znajduje się również inna atrakcja przyrodnicza - jaskinie pseudokrasowe. Jest ich pięć. Następnie obejrzeliśmy zaporę na Zalewie Brodzkim. W groblę tej zapory wmurowany jest kamienny przepust z 1840 roku. (historię kościoła opowiedział nam obecny proboszcz ks. Wojciech  Zdon). Potem byliśmy przy pomniku „dr. Anki’, i pomniku zamordowanych w Borze Kunowskim. Zwiedziliśmy w miejscowości Nietulisko monumentalne ruinyXIX-wiecznej walcowni profili drobnych i blach z XIX w. Przejechaliśmy przez  miejscowość Doły Biskupie z dawną fabryka tektury„Witulin”(własność rodziców Gombrowicza), zatrzymaliśmy się przy bardzo ładnej zaporze „Wióry”, kończąc trasę chwilą refleksji i zadumy w sanktuarium w Kałkowie.  Następnie (na mecie w Brodach), 9 chętnych załóg odpowiadało na pytania z trasy i brało udział w konkursie geograficznym.   Zwycięzcą konkursu został  kol. Tadeusz Otap z KTM”Klakson” Chełm, II-m-ce zajęła załoga Marta Sosnowska, Krzysztof  Kucharski –PTTK Ostrowiec Św., III-Lidia i Jan Popiel – KTM”Krak” Kraków, IV- Małgorzata i Krzysztof Pawłowscy KTM”Wicher”, V- Piotr Targowski, Andrzej Chrząszczyk- DKTM Dąbrowa Górnicza  Zwycięska trójka otrzymał puchary i dyplomy a wszyscy uczestnicy dyplomy za uczestnictwo . Wszystkich uczestników było 29 osób z 6 klubów. Zostały również wręczone odznaki przez wiceprezesa KTM ZG PTTK kol. Jana Popiela dla wieloletnich członków KTM „Wicher”, kol. Andrzej Pajda został uhonorowany Plakietą Złotej Kierownicy a kol. Krystyna Szczepaniak i Janusz Szczepaniak otrzymali srebrne odznaki Zasłużonych Organizatorów Turystyki Motorowej. Potem nastąpiła wspólna zabawa a niedzielne przedpołudnie uczestnicy spędzili relaksując się przy pięknej pogodzie a większość odbyła przyjemną wycieczkę statkiem po zalewie. Udaną imprezę będziemy mile wspominać. Do zobaczenia za rok!!

kol.   Janusz Szczepaniak