Sprawozdanie - Juromania 2022

W dniach 06-07 sierpnia odbył się Ogólnopolski rajd III Juromania 2022. W trakcie rajdu zwiedziliśmy Sowiarnię
w Sławkowie, gdzie każdy mógł pogłaskać sowy różnego gatunku jak również mieć tę przyjemność potrzymania przez chwilę tych drapieżnych pięknych ptaków. Można było również pokarmić kozy i alpaki. Uczestnicy mogli również poznać historię oraz zabytki Sławkowa, o których opowiedział pracownik Centrum Edukacji Ekologicznej
i Kulturowej w Sławkowie. Następnie zwiedziliśmy kościół pod wezw. św. Mikołaja, ruiny zamku biskupów krakowskich. W programie było również zwiedzanie sławkowskiego kiruta.

W drugi dzień zaraz po śniadaniu uczestnicy rajdu mogli zwiedzić niedawno otwarte podziemia Olkuskie wraz
z ratuszem i Kwartałem Królewskim. Przewodniczka opowiedziała historię Olkusza, a pokaz powstania świata w sali multimedialnej na ogromnych monitorach wokół sali zrobił na każdym ogromne wrażenie. Następnie wszyscy udali się do Muzeum Regionalnego PTTK im. Antoniego Minkiewicza, gdzie prezes Oddziału PTTK w Olkuszu Pani Basia przybliżyła historię Olkusza, muzeum oraz poszczególnych przedmiotów w zbiorach. W dalszej części rajdu zwiedziliśmy bazylikę św. Andrzeja i dwa cmentarze żydowskie.

Rajd nie mógł by się obyć oczywiście bez konkursów, nagród i pucharów. A w wyniku rozegranych konkurencji miejsce pierwsze zajęła drużyna Marta Rudzka, Jan Ociepka, Michał Całka, miejsce drugie przypadło Alinie Kaim
i Mirosławowi Mazankowi, a na miejscu trzecim stanęła samotnie Edyta Kwoka. Wszystkie drużyny otrzymały nagrody w postaci sprzętów AGD zakupionych dzięki wsparciu Gminy Poraj i Pani Wójt Katarzyny Kaźmierczak.

Po weryfikacji odznak krajoznawczych praktycznie wszyscy uczestnicy otrzymali uroczyście legitymacje oraz odznaki. Na rajdzie był również obecny Andrzej Laskowski z małżonką Magdaleną, prezes i pomysłodawca projektu powstania Klubu Krajoznawców "Sokoły Wędrowne", którzy oficjalnie wręczyli legitymacje współzałożycielom klubu Marcie Rudzkiej i Michałowi Całce. Warto dodać, że Klub zrzesza aktywnych turystów z całej Polski i jest zarejestrowany pod Oddziałem PTTK "Szaniec" w Skierniewicach. Posiada również odznakę Klubową, którą wydał wspólnie Oddział PTTK "Szaniec" w Skierniewicach wraz z Oddziałem PTTK w Poraju. Odznakę można zdobywać w czasie imprez turystycznych organizowanych Przez Klub Krajoznawców "Sokoły Wędrowne", jak również przez oba zaprzyjaźnione Oddziały.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom rajdu i zapraszam na inne nasze rajdy z KTM "Tajfun Poraj".

foto w galerii zdjęć.