Odwiedza nas 56 gości oraz 0 użytkowników.

Sprawozdania z XLI Ogólnopolskiego Zlotu Turystów Zmotoryzowanych „ENERGETYK 2022”

Już po raz 41 w sobotę i niedzielę 3 - 4 września br. odbył się Ogólnopolski Zlot Turystów Zmotoryzowanych „ENERGETYK 2022”. Jak co roku Zlot ten zorganizował  Klub Motorowy PTTK "Energetyk" przy Elektrowni Bełchatów. Jest to coroczna impreza towarzysząca obchodom "Dnia Energetyka" w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów.

Zlot „Energetyk 2022” został objęty Honorowym Patronatem przez Starostę Powiatu Bełchatowskiego Dorotę Pędziwiatr i Prezydenta miasta Bełchatowa Mariolę Czechowską. W tym roku początek imprezy i miejsce startu organizatorzy wyznaczyli w Centrum Bełchatowa, obok Gigantów Mocy.

Po rejestracji załóg odbyło się uroczyste otwarcie Zlotu, na które przybył między innymi Wiceprezydent miasta Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz i gospodarz tego terenu czyli dyrektor MCK Jakub Kołodziejczyk.

Dzięki władzom miasta Bełchatowa, a w szczególności Pani Prezydent Marioli Czechowskiej, po oficjalnym otwarciu uczestnicy mieli możliwość zwiedzić wystawę Giganty Mocy, a następnie Muzeum Regionalne, wszystko to
w ramach promocji miasta.

Po powrocie do samochodów załogi udały się na trasę zlotu. Pierwszy etap prowadził na ulicę Kolejową, gdzie na wszystkich czekał obiad.

Kolejnym etapem był dojazd do Borowej Góry, czyli miejsca Pamięci, poświęconego poległym polskim żołnierzom
w bohaterskiej obronie we wrześniu 1939 roku.

Pod pomnikiem „Piotrkowskich Termopil”, Komandor Zlotu Sławomir Figura przedstawił krótką historię tego miejsca związanego z bohaterską obroną Gór Borowskich.

We wrześniu 1939 roku wojska polskie pod dowództwem pułkownika Ludwika Czyżewskiego stoczyły w tym miejscu jedną z największych bitew w czasie kampanii wrześniowej.

Podczas pobytu w miejscu pamięci uczestnicy zlotu zwiedzili także cmentarz wojenny z czasów I Wojny Światowej, na którym są pochowani żołnierze austro-węgierscy, niemieccy i rosyjscy.

Przed wyjazdem na ostatni etap, czyli dojazdu do Hotelu „Wodnik” załogi otrzymały  testy, które należało rozwiązać
i przekazać na mecie w Słoku Sędziemu Głównemu.

Wieczorem w Hotelu „Wodnik” odbyło się spotkanie integracyjne wszystkich turystów zmotoryzowanych oraz zaproszonych gości.

W niedzielę drugiego dnia zlotu odbyły się jeszcze konkurencje rekreacyjne po czym sędziowie zaczęli podliczać punkty poszczególnych załóg.      

W  Zlocie wzięli udział turyści zmotoryzowani zrzeszeni i nie zrzeszeni w drużynach lub indywidualnie. W tym roku do Bełchatowa przyjechali m.in. turyści z Warszawy, Szamotuł, Elbląga, Bydgoszczy, Torunia  i Widawy. W zlocie wzięły udział też cztery załogi „Energetyków” z Bełchatowa. Wystartowało   17 załóg, łącznie w Zlocie wzięło udział  45 turystów motorowych.

Dla najlepszych załóg przewidziano puchary i nagrody ufundowane przez głównego sponsora PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów, a także przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, Urząd Miasta Bełchatowa oraz Zarząd Okręgowy PZM w Łodzi.

Na uroczyste zakończenie zlotu przybył Prezes ZO PTTK w Piotrkowie Trybunalskim Mirosław Ratajski  i Członek Honorowy KTM ZG PTTK Ferdynand Jabłoński.  

Sędzia Główny Tadeusz Dziadzio przedstawił klasyfikację tegorocznego zlotu.

W klasyfikacji indywidualnej pierwsze miejsce i Puchar ufundowany przez Dyrektora PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Bełchatów zdobyła załoga Weroniki Matyka reprezentująca  „Piratów” Warszawa.

Drugie miejsce i Puchar Prezesa ZO PZM w Łodzi zdobyła załoga Radosława Grabarza z KTM PTTK „Start" Pabianice.  

Trzecie miejsce i Puchar Starosty Powiatu Bełchatowskiego wywalczyła załoga Zbigniewa Abramka, także z KTM PTTK „Start" Pabianice.

Ponadto wręczono puchary dodatkowe. Puchar im. Zenona Kajdaniaka za najlepsze wyniki w BRD i Pierwszej pomocy otrzymała załoga Radosława Grabarza z Pabianic.   

Puchar Sędziego Głównego dla załogi, która przyjechała z najdalszej miejscowości otrzymała załoga Andrzeja Piziaka z Elbląga.

Puchar Prezesa KM „Energetyk” dla najliczniejszej reprezentacji na zlocie otrzymali „Piraci” z Warszawy, których do Bełchatowa przyjechało 10 osób.

Ponadto wszystkie załogi otrzymały nagrody i upominki ufundowane przez sponsorów zlotu.

Zlot „Energetyk” po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią, ponownie wrócił na mapę ogólnopolskich imprez turystycznych. Na zakończenie zlotu uczestnicy pogratulowali organizatorom doskonałej organizacji imprezy, a Prezes KM „Energetyk” Sławomir Figura zaprosił wszystkich do przyjazdu za rok na 42 Ogólnopolski Zlot Turystów Zmotoryzowanych „Energetyk 2023”.                                                                                                                                                                             Sławomir Figura
Foto w Galerii zdjęć.